11/11/2021
Pan Car 14 14 19 16 - 63 -
Old School 10 10 9 17 - 46 -

Δεν σταματάει πουθενά η Pan Car!

Την Τετάρτη το βράδυ 10 Νοεμβρίου στο Μπασκετάκι Αρένα, η Pan C ar αν και κατέβηκε με μόλις πέντε παίκτες στο παρκέ, δεν δυσκολεύτηκε καθόλου απέναντι στην δωδεκάδα των Οld School, επικρατώντας άνετα 63 – 46.

Ο ΑΟΚ προηγήθηκε στο ξεκίνημα με Σιαρέ και Χατζηαργύρη, αλλά η άμεση απάντησή της Pan car με Κονταξή(4) και Σταμέλο(5) έκανε το σκορ 9 – 4 Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν στον πόντο με 4 του Χατζηαργύρη και δίποντο του Καρακίτσου, για να έρθει ο Φούκος με τρίποντο να διαμορφώσει το 14 – 10.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στην δεύτερη περίοδο και με τρίποντο του Χιουτακάκου και βοήθειες από Φούκο και Κονταξή άνοιξαν την διαφορά στους εννιά(21-12). Οι Old School κατάφεραν να μειώσουν με 5 πόντους του Κωστή και τρίποντο του Μπινιάρη, αλλά το σκορ ημιχρόνου διαμόρφωσαν Χιουτακάκος , Φούκος και Σταμέλος (28-20).

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα με τη διαφορά να φτάνει στους 18(47-29). Ο Φούκος ήταν μπροστάρης με 7 πόντους και είχε από κοντά Πρίφτη(5) και Σταμέλο, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Χατζηαργύρης ξεχώρισε με 3.

Ισορροπημένο παιχνίδι στο πρώτο πεντάλεπτο της τέταρτης περιόδου. Φούκος με τρίποντο και Κονταξής για τους γηπεδούχους, Ηλιάδης, Αντωνέλλος και Κωστής για τους φιλοξενούμενους , έγραφαν το 53 – 35. Στην συνέχεια δεν άλλαξε κάτι στην έκβαση του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να κατεβάσουν την διαφορά με πρώτο σκόρερ τον Μπινιάρη με 5 πόντους, ενώ για τους γηπεδούχους Φούκος και Χιουτακάκος, πέτυχαν από δύο καλάθια για το τελικό 63 – 46.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Πέτρος Χιουτακάκος με 14 πόντους, 14 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Καρακίτσος με 8 πόντους, 12 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 2 κλεψίματα.

H Pan Car είχε 17 / 41 δίποντα, 6 / 26 τρίποντα, 11 / 18 βολές, κατέβασαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη. Οι Old School είχαν 16 / 42 δίποντα, 3 / 26 τρίποντα, 5 / 10 βολές, κατέβασαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 18 λάθη.

Pan Car(Πρίφτης): Σταμέλος 10(7ρ.), Φούκος 22(13ρ.), Πρίφτης 5, Χιουτακάκος 14(14ρ.), Κονταξής 12(7ρ.).

Old School (Καρακίτσος): Κόλλιας, Κόντος 2(7ρ.),Κωστής 7, Γαϊτάνος 2, Καρακίτσος 8(12ρ.), Ηλιάδης 4(10ρ.), Μπινιάρης 10, Χατζηαργύρης 9, Αντωνέλλος 2, Σιαρές 2 , Φιλιππόπουλος.

Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της αναμέτρησης και το έξυπνο μπάσκετ της Pan Car.