20/02/2020
Panzerakia 14 6 8 18 - 46 -
Brazzerzz Beachterzz 9 10 19 18 - 56 -

Δε θα αφήσουν την ευκαιρία οι Brazzerzz Beachterzz!

Τα Panzerakia και οι Brazzerzz Beachterzz, έχουν έρθει αντιμέτωποι μόνο μία φορά στο παρελθόν, στον πρώτο γύρο του πρώτου ομίλου της Winter Development 1 League 19/20. Τότε οι Brazzerzz Beachterzz ως γηπεδούχοι, είχαν κερδίσει 53-38 και τώρα, την Τρίτη 18-2-2020, τα Panzerakia θα έχουν την ευκαιρία να πάρουν τη revanche.

Η περίοδος θα ξεκινήσει με πολλά άστοχα τρίποντα εκατέρωθεν. Τα Panzerakia πολύ γρήγορα θα συμπληρώσουν τα 5 ομαδικά φάουλ και οι Brazzerzz Beachterzz, θα χάνουν τις βολές τη μία πίσω από την άλλη, δίνοντας το περιθώριο στα Panzerakia να ξεφύγουν στο σκορ και το δεκάλεπτο να λήξει 14-9. Από τα Panzerakia θα ξεχωρίσει επιθετικά ο Κατσιγιάννης με 6 πόντους, ενώ από τους Brazzerzz Beachterzz δε θα ξεχωρίσει κάποιος για την επιθετική του αποτελεσματικότητα.

Στη δεύτερη περίοδο και ενώ τα Panzerakia θα ξεκινήσουν καλά, με ένα σερί 4-0, θα πάρουν time out στο 06’48’’, το οποίο time out, περισσότερο ζημιά θα κάνει, παρά βελτίωση θα προσφέρει. Από το time out και έπειτα, τα Panzerakia θα πετύχουν μόλις δύο πόντους έως τη λήξη του δεκαλέπτου. Οι Brazzerzz Beachterzz με καλύτερα ποσοστά, θα εκμεταλλευτούν το χειρόφρενο που τράβηξαν στο επιθετικό κομμάτι τα Panzerakia και θα διαμορφώσουν το σκορ ημιχρόνου, 20-19, βρισκόμενοι μόλις ένα πόντο πίσω. Για τα Panzerakia, ο Μαλλιαρός, θα πετύχει τους 4 από τους 6 πόντους τις ομάδας του σε αυτό το δεκάλεπτο, ενώ από τους Brazzerzz Beachterzz, θα ξεχωρίσει ο Δημητριάδης με 2 τρίποντα και σύνολο πόντων 8.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, για τα Panzerakia, θα συνεχίσει να υπάρχει η βλάβη στην επιθετική τους απόδοση, ενώ οι Brazzerzz Beachterzz είχαν ζεστάνει πλέον τις μηχανές τους. Τα Panzerakia, θα πάρουν time out με το σκορ 26-33, καθώς δυσκολευόντουσαν να φτάσουν στο καλάθι. Τίποτα ωστόσο δε φαινόταν να μπορεί να βγάλει τα Panzerakia από το επιθετικό κόμμα στο οποίο είχαν πέσει, με αποτέλεσμα το επιμέρους σκορ δεκαλέπτου να έρθει 8-19 εις βάρος τους και την περίοδο να λήγει 28-38.Από τα Panzerakia, θα ξεχωρίσει επιθετικά ο Μαλλιαρός με 6 πόντους. Για τους Brazzerzz Beachterzz, στον πίνακα τον σκόρερ θα μπει και ο Μανωλάτος με 6 πόντους, ενώ 6 πόντους με 2 τρίποντα θα πετύχει και ο Βγενόπουλος Παναγιώτης.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο τα Panzerakia με την πλάτη στον τοίχο, στο -10, θα αρχίσουν να πιέζουν τους Brazzerzz Beachterzz, σχεδόν σε όλο το γήπεδο και θα ανέβουν σημαντικά στο επιθετικό σκέλος. Ωστόσο οι Brazzerzz Beachterzz θα μοιράσουν τη μπάλα και 6 από αυτούς θα χριστούν σκόρερ, με το επιμέρους σκορ δεκαλέπτου να διαμορφώνεται στο 18-18, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για ανατροπή του -10. Για τα Panzerakia, έκανε ότι μπορούσε επιθετικά, ο Κατσιγιάννης, πετυχαίνοντας 1 τρίποντο και συνολικά 7 πόντους στο δεκάλεπτο, ενώ από τους Brazzerzz Beachterzz, από 5 πόντους θα πετύχουν ο Ζώτος και ο Δημητριάδης, με τον Ζώτο να έχει και εύστοχο τρίποντο. Τελικό σκορ 46-56.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 8/14 βολές, 16/56 δίποντα και 2/18 τρίποντα. Πήραν 50 rebounds (13 επιθετικά), έδωσαν 5 assists, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν αντίστοιχα 9/24 βολές, 16/40 δίποντα και 5/26 τρίποντα. Πήραν 46 rebounds (11 επιθετικά), έδωσαν 10 assists, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

MVP του αγώνα ήταν ο Δριβάκος Φώτιος (Brazzerzz Beachterzz) που πέτυχε 7 πόντους έχοντας 1/4 βολές και 3/6 δίποντα. Πήρε 9 αμυντικά ριμπάουντ, μοίρασε 1 assist, έκλεψε την κατοχή της μπάλας 2 φορές και είχε 3 κοψίματα με τελικό efficiency 16 (Λάθη:0).

Πολυτιμότερος για τους ηττημένους ήταν ο Πάλλας (Panzerakia) που πέτυχε 9 πόντους έχοντας 5/6 βολές, 2/7 δίποντα και 0/4 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ (3 επιθετικά), μοίρασε 1 assist, έκλεψε την κατοχή της μπάλας 1 φορά και είχε 1 block με τελικό efficiency 10 (Λάθη:3).

Panzerakia (Χριστόπουλος): Γκάνης 1, Καλιακούδας 3(1), Κατσιγιάννης 13(1), Μαλλιαρός 12, Πάγκαλος Ελευθέριος 8 (reb. O-D/6-8), Πάλλας 9, Σακελλαρίου.

Brazzerzz Beachterzz (Δημητριάδης): Ζώτος 7(1), Βγενόπουλος Παναγιώτης 9(2), Δημητριάδης 21 (double-double / reb. O-D/4-9), Μανωλάτος 8, Δριβάκος Φώτιος 7, Βγενόπουλος Αλέξανδρος 4, Γεωργίου.

Τι μας άρεσε: Η τελευταία περίοδος με τους περισσότερους συνολικά πόντους.

Τι δεν μας άρεσε: Η μισή δεύτερη και ολόκληρη η τρίτη περίοδος από τα Panzerakia. Ήταν σα να τους είχαν κάνει μάγια, με τους Brazzerzz Beachterzz (ειδικά στην τρίτη περίοδο) να παίζουν μόνοι τους.