11/02/2023
Brotherhoops 9 12 18 21 - 60 -
Slam Ducks 14 10 19 12 - 55 -

Δεν την "πάτησαν" αυτήν την φορά οι Brotherhoops!

Μετά από ένα απίστευτο παιχνίδι που τα είχε όλα, οι Brotherhoops λύγισαν στο φινάλε τους Slam Ducks με 60-55 για την 19η αγωνιστική του δευτέρου ομίλου της D2-League, παίρνοντας την άτυπη ρεβάνς για την ήττα του πρώτου γύρου.

Εξαιρετικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Slam Ducks στο παιχνίδι, καθώς με 4 πόντους του Χάλδα και τρίποντο του Στάθη Προφήτη, προηγήθηκαν με 0-9 και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +5, 9-14. Ο Κωτσάκης με 7 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ 2 πρόσθεσε ο Τζεβελέκος.

Ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα, εκεί όπου με 4 πόντους του Μπούνταλη και άλλους τόσους του Λευτέρη Προφήτη, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 21-24. Τους Brotherhoops κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Αλέξανδρος Βουγάς και Χάλαρης με 5 και 3 πόντους, αντίστοιχα.

Τρομερό θέαμα παρακολουθήσαμε στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, αφού το τιμόνι άλλαζε συνεχώς χέρια και τελικά οι "Πάπιες" διατήρησαν με νύχια και με δόντια το προβάδισμα, 39-43, έπειτα από δύο τρίποντα του Καραλουκά, 5 πόντους του Μαυροζούμη και 4 του Μπούνταλη. Από κοντά ακολουθούσαν τον αντίπαλο και στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι, με τον Κωτσάκη να πετυχαίνει 8 πόντους, τον Χάλαρη 5 και τον Αλέξανδρο Βουγά να εκτελεί εύστοχα από την περιφέρεια. Σκορ τρίτης περιόδου 39-43!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Κωτσάκης ήταν ασταμάτητος και με 4 δικά του τρίποντα, 4 πόντους του Χάλαρη και τρίποντο του Αλέξανδρου Βουγά, οδήγησαν τους Brotherhoops στη μεγάλη νίκη με 60-55. Για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Χάλδας και Μαυροζούμης με 5 πόντους ο καθένας.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 2/3 βολές, 11/40 δίποντα και 12/34 τρίποντα. Πήραν 40 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/9 βολές, 15/39 δίποντα και 6/20 τρίποντα. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Betsson mvp των Brotherhoops ο Χάλαρης με 12 πόντους (double-double), έχοντας 3/10 δίποντα και 2/5 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Slam Ducks ο Στάθης Προφήτης με 7 πόντους, έχοντας 0/1 βολή, 2/4 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ και έκανε 2 λάθη.

Brotherhoops (Βουγάς Α.): Ζαχαρόπουλος, Βουγάς Α. 11 (3), Βουγάς Μ., Χάλαρης 12 (2), Κωτσάκης 29 (7), Μήσιος, Τζεβελέκος 4, Καπουράλος 2

Slam Ducks (Μπούνταλης): Χάλδας 9 (1), Προφήτης Λ. 10, Προφήτης Σ. 7 (1), Λειβαδής, Μαυροζούμης 12 (2), Μπούνταλης 9, Καραλουκάς 8 (2)

Τι μας άρεσε: Οι πολλές ανατροπές του παιχνιδιού!