10/06/2020
Sacatemento Kings 16 14 25 12 16 83 -
Hall of Fame 10 18 18 21 10 77 -

Δεν την πάτησαν οι Sacatemento Kings!

Η Hall of Fame έφτασε πολύ κοντά σε μια κλασσική νίκη στο κλειστό του Κολωνού, ωστόσο οι Sacatemento Kings με ηγέτη τον Χαραλαμπίδη πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με 83-77 στο έξτρα πεντάλεπτο στα πλαίσια της 23ης αγωνιστικής της Elite League!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για την ομάδα του Γιάννη Σιάννα, αφού με 5 πόντους του Χαραλαμπίδη, 4 του Τσιρίδη και τριποντάκι του Πάλλη, προηγήθηκε με 14-2 στο πρώτο πεντάλεπτο, κλείνοντας τελικά το δεκάλεπτο στο +6, 16-10. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν κοντά στο σκορ στα πρώτα λεπτά οι Σταυρόπουλος και Δισακιάς με 4 πόντους έκαστος.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να οδηγούν το ματς μέχρι 5:00 για την ανάπαυλα, εκεί όπου με 8 συνεχόμενους πόντους του Τσιρίδη και τρίποντο του Γιάννη Σιάννα, προηγούνταν με 25-15. Ωστόσο, η Hall of Fame βρήκε εκ νέου τρόπο να απαντήσει και με 6 πόντους του Κριθαρούλα, 5 του Γκιόκα, 4 του Χόντου και τρίποντο του Σταυρόπουλου, πλησιάσει στο καλάθι, 30-28!

Ίδιο το σκηνικό της αναμέτρησης και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τους Sacatemento Kings να παίρνουν για δεύτερη φορά αέρα 12 πόντων, 50-38, έπειτα από 6 πόντους του Ιατρού, άλλους τόσους του Χαραλαμπίδη, 5 του Καραγιαννάκη και 5 του Πάλλη. Οι 6 πόντοι του Γκιόκα και οι δύο τρίποντες βόμβες του Πισιτέλη διατήρησαν όρθια την παρέα του Χόντου σε εκείνο το σημείο του αγώνα. Σκορ τρίτης 55-46!

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο η Hall of Fame έκανε την κλασσική αντεπίθεσή της και με τους Σταυρόπουλο (9π) – Δισακιά (5π) να φωνάζουν “παρών”, έδειχνε πως θα φτάσει στη νίκη, μιας και προηγούταν με 64-67, 9″ για το φινάλε. Ωστόσο, την τελευταία λέξη της κανονικής διάρκειας του αγώνα την είπε ο Χαραλαμπιδης, αφού με τρίποντη βόμβα στα 3″, έστειλε το ματς στην παράταση, 67-67!

Στην παράταση οι “Βασιλιάδες” είχαν περισσότερες δυνάμεις και με τους Χαραλαμπίδη (8π), Καραγιαννάκη (5π) και Νικολόπουλο (3π) να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση, έφτασαν στο ροζ φύλλο αγώνα με 83-77. Δεν μπόρεσε στο έξτρα πεντάλεπτο η Hall of Fame να αντιδράσει, παρά τους 6 πόντους του Σταυρόπουλου και τους 4 του Χόντου.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 16/18 βολές, 14/44 δίποντα και 13/33 τρίποντα. Πήραν 54 ριμπάουντ, έδωσαν 17 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές και έκαναν 23 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 19/29 βολές, 20/60 δίποντα και 6/22 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Κορυφαίος των Sacatemento Kings ο Χαραλαμπίδης με 21 πόντους, έχοντας 6/7 βολές, 3/5 δίποντα και 3/6 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 4 λάθη. Πολυτιμότερος της Hall of Fame ο Σταυρόπουλος με 21 πόντους, έχοντας 9/11 βολές, 3/7 δίποντα και 2/5 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα.

Sacatemento Kings (Σιάννας Ν.): Χαραλαμπίδης 21 (3), Καραγιαννάκης 13 (3), Τσιρίδης 19 (3), Σιάννας Γ. 5 (1), Νικολόπουλος 4 (1), Κουλούρης 2, Ιατρού 8, Πάλλης 11 (2), Μιχαλάκακος

Hall of Fame (Σταυρόπουλος): Γκιόκας 13 (1), Σταυρόπουλος 21 (2), Χόντος 12, Πισιτέλης 8 (2), Δισακιάς 12 (1), Κριθαρούλας 11

Τι μας άρεσε: Το ντέρμπι που παρακολουθήσαμε κυρίως στο φινάλε της κανονικής διάρκειας!