25/02/2024
Proboraptors 26 10 12 20 - 68 -
Αλκοολικός Αστέρας 16 9 12 7 - 44 -

Δεν βλέπουν κανέναν οι Proboraptors!

Το παιχνίδι είχε καταιγιστικό ρυθμό στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους Proboraptors να κυριαρχούν στον αγωνιστικό χώρο, να σκοράρουν με όποιον τρόπο θέλουν και να χτίζουν διψήφια διαφορά. Ο Σαχάς ήταν ο κορυφαίος του γηπέδου με 11 πόντους, με Μουσούντα και Αβούρη να προσφέρουν λύσεις με 4 και 6 αντίστοιχα, ενώ για τον Αστέρα που δεν μπορούσε να βρει αντίδοτο στην άμυνα, Παπασπύρος(5), Πίτσιλλος(4) και Αντωνόπουλος πάλευαν στην επίθεση.

Ο ρυθμός δεν έπεσε στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά οι ομάδες δεν ήταν τόσο παραγωγικές με τους τυπικά γηπεδούχους να κρατούν το υπέρ τους σκορ στο τέλος του ημιχρόνου. Αβούρης και Μουσούντας ανέλαβαν την μπαγκέτα για τους Proboraptors με 6 και 4 πόντους αντίστοιχα, με τον Αστέρα να επιστρέφει μετά το πεντάλεπτο και με μπροστάρη τον Παπασπύρου(4), να μειώνει σε 36-25.

Το τρίτο δεκάλεπτο, είχε ονοματεπώνυμο και αυτό ήταν του Νίκου Σαχά. Ο δυναμικός πάουερ φόργουορντ των Δεινοσαύρων, δεν είχε αντίπαλο μέσα στη ρακέτα και πετυχαίνοντας 10 από τους 12 πόντους της ομάδας του, την κράτησε σε θέση οδηγού. Στην αντίπερα όχθη, ο Αλκοολικός Αστέρας που ήθελε αλλά δεν μπορούσε να πλησιάσει, στηρίχθηκε και πάλι στον Παπασπύρου που πέτυχε 6 πόντους.

Το πάρτι των Δεινοσαύρων συνεχίστηκε και στην τελευταία στροφή της αναμέτρησης, καθώς με εντυπωσιακό επιμέρους 20 – 7, ανέβασαν τη διαφορά και διαμόρφωσαν το τελικό 68 – 44. Ο εκπληκτικός από μέση απόσταση Μουσούντας, δεν είχε αντίπαλο και πέτυχε 12 ολόκληρους πόντους για τους γηπεδούχους, βοηθώντας τους να τελειώσουν μια ώρα αρχύτερα την υπόθεση νίκη! Άξιος συμπαραστάτης ο Κατσιμίχας που πέτυχε 5 πόντους, με τον Αλκοολικό που τα είχε παρατήσει, να βλέπει τους Παπασπύρο, Παπακωνσταντίνου και Αργύρη να πετυχαίνουν τα μοναδικά καλάθια της ομάδας τους.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Σαχάς Νικόλαος, με 21 πόντους και 13 ριμπάουντ. Από τους φιλοξενούμενους, ξεχώρισε ο Παπακωνσταντίνου Κωσταντίνος, έχοντας 6 πόντους, 6 ριμπάουντ και 1 ασίστ στο ενεργητικό του.

Proboraptors (Βαλέντζης): Αβούρης 13(8ρ. 7 ας.), Αντωνόπουλος, Βαλέντζης , Κατσιμίχας 5, Κουνενιδάκης, Λαμπρινός 3(8ρ.), Μουσούντας 22, Σαχάς 21(13ρ.), Τραϊφόρος 4.

Αλκοολικός Αστέρας(Παπασπύρος): Αντωνόπουλος 5, Αργύρης, Αχείμαστος, Πίτσιλλος 8, Πανταζής, Παπακωνσταντίνου 6, Παπασπύρος 18, Πρωτόπαπας, Τσαμακίδης 4.

Τι μας άρεσε: Η εντυπωσιακή δύναμη των νικητών μέσα στο ζωγραφιστό!