30/09/2023
Τα Βουνά Ath 11 19 16 11 - 57 -
Capital Con-Trolls 13 15 18 7 - 53 -

Δεν βλέπουν κανέναν τα Βουνά!

Το μεσημέρι του Σαββάτου στο Athens Sports Hall τα Βουνά επικράτησαν στο ντέρμπι κόντρα στους Capital-Con Trolls με 57-53, παραμένοντας μια εκ των τριών αήττητων ομάδων στον τρίτο όμιλο της Development 2 League.

Μοιρασμένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με την Capital να παρουσιάζεται ελαφρώς πιο αποτελεσματική στο ξεκίνημα χάρη στα καλάθια των Πατρού (6π.), Μπουρνάζου (3π.), Λυκογιάννη (2π.) και Φουρτάκα (2π.). Σε απόσταση αναπνοής παρέμειναν οι μετέπειτα νικητές, βρίσκοντας λύσεις από τους Γεωργίου (3π.), Παναγιωτόπουλο (2π.), Χόντο (2π.) και Γραίκο (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 11-13.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου τα Βουνά πιστοποίησαν την εξαιρετική κατάσταση στην οποία βρίσκονται μέχρι στιγμής στη σεζόν. Με οδηγό τον Γεωργίου (9π.) και άξιους συμπαραστάτες τους Τουρλιούμη (5π.), Χόντο (3π.), Παναγιωτόπουλο (2π.) και Μπούτσικα (2π.), οι γηπεδούχοι διένυσαν το πιο παραγωγικό τους διάστημα στο ματς. Στην αντίπερα όχθη, οι Con-Trolls με πρωταγωνιστές τους Κιούση (8π.), Μπουρνάζο (3π.), Πατρό (2π.), Λυκογιάννη (2π.) και Δρόσου (2π.) ακολούθησαν τον ρυθμό των γηπεδούχων, κλείνοντας το ημίχρονο στο -2. Σκορ ημιχρόνου, 30-28.

Μετά την ανάπαυλα το ντέρμπι συνεχίστηκε, με το επιμέρους σκορ να γράφει 16-18 υπέρ των φιλοξενούμενων αυτή τη φορά. Η ομάδα του Μαρζάβα είχε σε πολύ καλή κατάσταση τους Λυκογιάννη (7π.), Πατρό (6π.) και Μπουρνάζο (5π.), δημιουργώντας αρκετά προβλήματα στην αμυντική λειτουργία των αντιπάλων. Τα Βουνά, από την άλλη, συνέχισαν να σκοράρουν με συνέπεια, χάρη στους Γεωργίου (6π.), Μπούτσικα (6π.), Ράλλη (2π.) και Χόντο (2π.), και οι δύο ομάδες έφτασαν ισόπαλες στο τέλος της τρίτης περιόδου. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 46-46.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο τα Βουνά ανέβασαν την ένταση στην αμυντική τους λειτουργία και βγάζοντας εκτός ρυθμούς τους φιλοξενούμενους, διαχειρίστηκαν έξυπνα το προβάδισμα που κατάφεραν να χτίσουν. Οι Γεωργίου (6π.), Χόντος (3π.) και Γραίκος (2π.) έβαλαν μεγάλα καλάθια και έγειραν την πλάστιγγα προς την πλευράς της ομάδας τους, ενώ οι ConTrolls λύγισαν στο φινάλε, παρά την προσπάθεια των Κιούση (5π.) και Γούλα (2π.) γνωρίζοντας έτσι την πρώτη τους φετινή ήττα.

Στο τέλος του αγώνα, τα Βουνά είχαν 19/50 δίποντα, 1/10 τρίποντα και 16/31 βολές. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές, ενώ είχαν 19 λάθη και 2 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Capital Con-Trolls είχαν 14/42 δίποντα, 6/22 τρίποντα και 7/11 βολές. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 18 λάθη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ευθύμης Γεωργίου με 24 πόντους και double-double, έχοντας 7/12 δίποντα, 0/3 τρίποντα και 10/15 βολές. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, ενώ είχε 4 λάθη σε 37 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Πατρός με 14 πόντους, έχοντας 7/18 δίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, ενώ είχε 1 κλέψιμο και κανένα λάθος σε 29 λεπτά συμμετοχής.

Βουνά (Χόντος) : Γεωργίου 24, Γραίκος 4, Μπούτσικας 8, Παναγιωτόπουλος 4, Ράλλης 2, Τουρλιούμης 5 (1), Φιλντίσης, Χόντος 10.

Capital Con-Trolls (Μαρζάβας) : Γούλας 2, Δρόσος 2, Κιούσης 13 (3), Λυκογιάννης 9 (1), Μαρζάβας Α., Μαρζάβας Π., Μπουρνάζος 11 (2), Πατρός 14, Φουρτάκας 2.

Τι μας άρεσε : Το δραματικό φινάλε του αγώνα.