22/01/2020
Koutchers 16 13 9 11 - 49 -
Άρτεμις 9 8 22 12 - 51 -

Δεν χάνει η Άρτεμις!

Αν και βρέθηκε να χάνει στο πρώτο μέρος με 29-17, η Άρτεμις επικράτησε και των Koutchers με 49-51 και ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος έχοντας το απόλυτο 11/11 στον τέταρτο όμιλο της Development League.

Με τους Γιώργο Παπαγεωργίου και Μπιζιώτη να πετούν φωτιές με 7 πόντους έκαστος και τον Σκυφτούλη να προσθέτει 2, οι Koutchers μπήκαν πιο δυνατά στο ντέρμπι και προηγήθηκαν με 16-9. Οι Μαστορόπουλος (4π), Χατζηγεωργιάδης (3π) και Κωνσταντίνου ήταν αυτοί που έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ανέλαβε δράση ο super star Θοδωρής Σκυφτούλης, αφού με 6 δικούς του πόντους και τρίποντη βόμβα του Γιώργου Παπαγεωργίου, έστειλαν την ομάδα τους στα αποδυτήρια με αέρα 12 πόντων, 29-17. Την Άρτεμη προσπάθησαν να κρατήσουν κοντά στο σκορ σε εκείνο το διάστημα οι Γιάννης Παπαγεωργίου (3π), Βάγιας και Μπλιθικιώτης.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι κόκκινοι ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κωνσταντίνου με 8 πόντους, 4 του Μαστορόπουλου και τρίποντα των Γιάννη Παπαγεωργίου και Nioniovic, προσπέρασαν με 38-39! Πρόβλημα στην επίθεση, αλλά κυρίως στην άμυνα αντιμετώπισαν οι γηπεδούχοι σε εκείνο το σημείο, με τον Γιώργο Παπαγεωργίου να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 5 πόντους. Σκορ τρίτης περιόδου 38-39!

Ντέρμπι μέχρι τελικής πτώσης ήταν το παιχνίδι και στην τελευταία περίοδο, εκεί όπου η Άρτεμις έβαλε τα μεγάλα σουτ με τους Γιάννη Παπαγεωργίου και Μπαλαούρα, φτάνοντας έτσι στο 11ο ροζ φύλλο αγώνα με 49-51! Δεν κατάφεραν στιγμή να πάρουν κεφάλι στο σκορ οι Koutchers στα τελευταία λεπτά και έτσι οι 4 πόντοι του Ιορδάνογλου δεν έφταναν για τη νίκη.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 3/9 βολές, 17/46 δίποντα και 4/24 τρίποντα. Πήραν 47 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι νικητές είχαν 4/9 βολές, 16/40 δίποντα και 5/23 τρίποντα. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος των Koutchers ο Γιώργος Παπαγεωργίου με 17 πόντους (double-double), έχοντας 4/12 δίποντα και 3/6 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 4 λάθη και είχε 1 τάπα. Κορυφαίος για την Άρτεμη ο Γιάννης Παπαγεωργίου με 9 πόντους, έχοντας 3/5 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

Koutchers (Τηγανίτας): Παπαγεωργίου 17 (3), Τηγανίτας, Νικολάου 4, Ιορδάνογλου 6, Μπιζιώτης 10 (1), Μπαρλιάς 2, Σκυφτούλης 10

Άρτεμις (Ράπτης – Βλάσσης): Μπαλαούρας 4, Κωνσταντίνου 12, Χατζηγεωργιάδης 5, Nioniovic 5 (1), Μαστορόπουλος 8, Βάγιας 2, Βλάχος, Παπαγεωργίου 9 (3), Μαντέλος 2, Μπλιθικιώτης 4

Τι μας άρεσε: Το ντέρμπι που παρακολουθήσαμε για 40 λεπτά!