12/07/2021
Collectors 10 22 10 8 - 50 -
Buzzer Eaters 8 11 19 23 - 61 -

Δεν χάνουν οι Buzzer Eaters!

Αήττητοι στον 4o όμιλο της Development League παρέμειναν οι Buzzer Eaters που σφράγισαν την πρόκριση τους στην επόμενη φάση, αφού κέρδισαν στον Κολωνό τους Collectors με 61-50.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, το παιχνίδι ήταν αρκετά σκληρό με τις δύο ομάδες αρκετά νευρικές. Το πρώτο δεκάλεπτο, έκλεισε στο 10-8 με τους Collectors να προηγούνται, με τον Αγγελομάτη να σημειώνει 4 πόντους. Για τους φιλοξενούμενους από 3 πόντους έβαλαν οι Ζαννιάς και Ρίζος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Collectors συνέχισαν να παίζουν εντυπωσιακό μπάσκετ. Ο Μιχάλης Μανδρώνης έβαλε 10 πόντους και ήταν οργιαστικός τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Για τους «κίτρινους», 4 πόντους έβαλε ο Λιγνός και 3 ο Ζαννιάς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Buzzer Eaters έσφιξαν την άμυνα τους, πίεσαν την μπάλα και έτρεξαν στο ανοικτό γήπεδο. Έτσι κατάφεραν να «τρέξουν» ένα επιμέρους 19-10 και μείωσαν στους 4, 42-38 με το τέλος της τρίτης περιόδου. Χαραλαμπόπουλος από την μία με 4 πόντους και Δρούγκας από την άλλη με 5 πόντους, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ομάδα του Μπαλτά αύξησε την πίεση της. Με μεγάλα σουτ του Ζαννιά, αλλά και τον Ρίζο να οργιάζει σε άμυνα και επίθεση, οι Buzzer Eaters κατάφεραν να γυρίσουν το ματς και να πάρουν μία σημαντική νίκη με 61-50. Έτσι «σφράγισαν» την πρόκρισή τους στην επόμενη φάση του Summer League.

Hall Of Brands MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Δημήτρης Γιάννος με 2 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Χαραλαμπόπουλος με 13 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 3 λάθη.

Συνολικά οι Collectors είχαν 18/70 εντός πεδιάς, 5/21 τρίποντα και 9/16 βολές. Πήραν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα κι έκαναν 13 λάθη. Από την άλλη, οι Buzzer Eaters είχαν 26/73 εντός πεδιάς, 5/24 τρίποντα και 4/15 βολές. Πήραν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα, έκαναν 13 λάθη και 4 τάπες.

Collectors (Αγγελομάτης): Μιχαηλίδης 2, Αγγελομάτης 4, Μανδρώνης 16, Τεπελίδης 10, Χαραλαμπόπουλος 13, Κλεισούρας 5.

Buzzer Eaters (Μπαλτάς): Γιάννος 2, Βουνισέας 2, Ρίζος 20, Δεδεμάδης 1, Ζαννιάς 19, Δρούγκας 7, Καυκάς 2, Λιγνός 8.

Τι μας άρεσε: Η ανατροπή των Buzzer Eaters στο δεύτερο ημίχρονο!