24/12/2019
The Roots 4 5 18 12 - 39 -
Hoopers BC 18 12 15 15 - 60 -

Δεν χάνουν οι Enersizers!

Βράδυ Παρασκευής στο κλειστό του Πλάτωνα, οι πρωτοπόροι Enersizers πήραν τη νίκη με 60-39 απέναντι στους The Roots, με το παιχνίδι να διεξάγεται στα πλαίσια της έβδομης αγωνιστικής, του τέταρτου ομίλου της Development 2.

Άστοχοι ξεκίνησαν το παιχνίδι οι γηπεδούχοι Roots, σουτάροντας αρκετά τρίποντα τα πρώτα πέντε λεπτά του αγώνα, μη καταφέρνοντας να βρουν ρυθμό, με τους Enersizers να βρίσκουν ευκαιρία να ξεφύγουν στο σκορ, κάνοντας ένα σερί 0-12 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Γυρνώντας την άμυνα τους σε ζώνη, οι Enersizers δυσκόλεψαν ακόμα παραπάνω τους Roots να ακολουθήσουν, όντας βέβαια και οι ίδιοι άστοχοι στα πρώτα πέντε λεπτά, με τον ρυθμό του αγώνα να έχει πέσει. Η καλή άμυνα παράλληλα με τον έλεγχο των ριμπάουντ των φιλοξενούμενων στη συνέχεια, έφερε αρκετούς αιφνιδιασμούς στους Enersizers, με τον Δημάκη να ξεχωρίζει και να σκοράρει, με το ημίχρονο να κλείνει 9-30.

Ένα καλό ξεκίνημα με τρίποντο από τον Φορίπη, παράλληλα με την αστοχία των Enersizers, έφεραν πιο κοντά στο σκορ τους πολύ καλούς σε άμυνα και επίθεση Roots, με το παιχνίδι να φαίνεται για λίγο πως θα γίνει ντέρμπι, μέχρι οι Enersizers να βρουν ρυθμό και ανοίξουν πάλι την ψαλίδα, με τη διαφορά να κλείνει στο +18 για τους πορτοκάλι, 27-45.

Μουδιασμένο ξεκίνημα στο τελευταίο δεκάλεπτο για τις δύο ομάδες, με το τελικό αποτέλεσμα να έχει εν ολίγοις κριθεί, τον Σοκολάκη να μας προσφέρει δύο τρίποντες βόμβες από τη γωνία για Roots, τη διαφορά να αυξάνεται λίγο ακόμα, με το τελικό σκορ να είναι 39-60 και τους Enersizers να παραμένουν αήττητοι στην κορυφή του τέταρτου ομίλου.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μιχάλης Λιόκας, με 16 πόντους, 23 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, ένα κόψιμο. Από πλευράς The Roots ξεχώρισε ο Ηλίας Αργυράκης με 18 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κλέψιμο και ένα λάθος.

Συνολικά οι The Roots είχαν 9/36 δίποντα, 6/36 τρίποντα, 3/9 βολές, 44 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 6 κλεψίματα, 7 λάθη και ένα κόψιμο. Οι Enersizers είχαν συνολικά  24/64 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 9/23 βολές, 59 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 5 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 6 λάθη.

The Roots (Ανδραβίζος):Στάθης 9 (6 ριμπ), Γουλάς 4, Δημητρουλάκος 5, Ανδραβίζος 8 (9 ριμπ), Αργυράκης (18 ριμπ), Σοκολάκης 6 (2), Φορίπης 7.

Enersizers (Τσεκούρας):Μπίθας, Λιαράκος 19 (15 ριμπ), Γεωργόπουλος 7, Δημάκης 8, Τσεκούρας 4 (19 ριμπάουντ), Κατσάφαρος 6, Λιόκας 16 (22 ριμπ).

Τι μας άρεσε: Η κυριαρχία των Enersizers και το πανέμορφο κλίμα που επικρατεί στους The Roots παρά τις συνεχείς ήττες, με χαμόγελα, πειράματα και πανηγυρισμούς! Αυτό είναι το Basketaki!