16/10/2019
Ντο τα Press 10 6 8 22 - 46 -
Space Hellas 22 19 22 22 - 85 -

Δεν χαρίζεται η Space Hellas!

Το βράδυ της Δευτέρας στο κλειστό του Enersize, οι Nτο Τα Press υποδέχτηκαν τους Space Hellas. Σε ένα παιχνίδι του πέμπτου ομίλου του Winter Cup με διαφορά δυναμικότητας, οι φιλοξενούμενοι με τους Κωσταντινίδη(20π.) και Ελευθερίου(18π.) πήραν μία άνετη νίκη κόντρα στο συγκρότημα των Βάθη Σωτήρη(19π.) και Ντέμου(14π.) που μετά τον τραυματισμό του Βάθη Σπύρου αγωνίστηκε με μόλις πέντε παίκτες. Η αναμέτρηση έληξε με τελικό σκορ 46-85, και οι Nτο Τα Press αναμένουν πλέον το ξεκίνημα του πρωταθλήματος, ενώ οι Space Hellas κράτησαν το αήττητο και συνεχίζουν στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Το σκορ άνοιξαν στην πρώτη περίοδο οι Space Hellas με το καλάθι του Κωσταντινίδη, αλλά η απάντηση ήρθε στα επόμενα δευτερόλεπτα από τον Ντέμο για το 2-2. Μέχρι το έβδομο λεπτό οι δύο ομάδες κρατήθηκαν στο 6-6 με τον Ντέμο(6π.) και Βάθη Σωτήρη(4π.) να έχουν τα ηνία της επίθεσης για την ομάδας τους σε όλο το δεκάλεπτο. Στα τελευταία έξι λεπτά οι Space πάτησαν καλύτερα στο παρκέ και με τους Κωσταντινίδη(6π.), Ελευθερίου(6π.) και Βεργογιάννη(4π.) ανέβασαν την διαφορά κλείνοντας την πρώτη περίοδο με επιμέρους σκορ 10-22.

Σε παρόμοιο ρυθμό κύλησε και η δεύτερη περίοδος με τους Ντο Τα Press να ψάχνουν επιθετικές λύσεις γράφοντας έξι συνολικούς πόντους εκ των οποίων τέσσερις του Πρίφτη και δύο του Ντέμου. Στον αντίποδα για τους Space ο Κωσταντινίδης με έξι δικούς του πόντους μέσα στην αντίπαλη ρακέτα δεν άφησε χαμένες ευκαιρίες, ενώ αντίστοιχα ο Βεργογιάννης με οκτώ πόντους ανέλαβε τον αιφνιδιασμό των φιλοξενούμενων. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 16-41.

Στην τρίτη περίοδο ένα ξέσπασμα των Space με οκτώ σερί πόντους ανέβασε κι άλλο την διαφορά. Ασταμάτητος φαινόταν ο Κωσταντινίδης μέσα στο ζωγραφιστό γράφοντας έξι προσωπικούς πόντους, ενώ στην περιφέρεια ξεχώρισε ο Αναστασόπουλος με έξι δικούς του. Αντίστοιχα η επίθεση των γηπεδούχων έγινε προσωπική υπόθεση του Δίελα(4π.) και του Σωτήρη Βάθη(4π.) που συνέχισαν το δύσκολο έργο τους. Σκορ τρίτης περιόδου 24-63.

Χωρίς ιδιαίτερη σημασία η τέταρτη περίοδος βρήκε τις δύο ομάδες να απολαμβάνουν το παιχνίδι τους με τους γηπεδούχους να πραγματοποιούν το πιο παραγωγικό τους δεκάλεπτο. Σωτήρης Βάθης με εννέα πόντους, Ντέμος με οκτώ και Πρίφτης με τέσσερις ανέλαβαν την επίθεση των Ντο Τα, ενώ για τους Space μίλησαν οι Αναστασόπουλος(6π.) και Ελευθερίου(6π.) υπογράφοντας την νίκη της ομάδας τους με τελικό σκορ 46-85.

Στο τέλος του αγώνα οι Ντο Τα Press είχαν 15/54 δίποντα(27,7%), 3/16 τρίποντα(18,8%) και 7/9 βολές(77,8%). Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, πραγματοποίησαν 6 κλεψίματα ενώ έκαναν 9 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα οι Space Hellas είχαν 33/67 δίποντα(49,2%), 6/14 τρίποντα(42,9%) και 1/3 βολές (33,3%). Αντίστοιχα πήραν 52 ριμπάουντ, έδωσαν 18 ασίστ και έκαναν 4 κλεψίματα και 9 λάθη.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχτηκε ο Γιάννης Κωσταντινίδης με  20 πόντους, έχοντας 10/14 δίποντα(71,4%) και 0/1 βολές(0,0%) ενώ μάζεψε 19 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκανε 2 κλεψίματα και 1 λάθος σε 26 λεπτά συμμετοχής. Αντίστοιχα για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Χρήστος Ντέμος με 14 πόντους έχοντας 6/12 δίποντα (50%) και 2/4 βολές(50%) ενώ παράλληλα έγραψε 19 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 μπλοκ σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Ντο Τα Press: Κωφός, Δίελας 4, Πρίφτης 9, Βάθης Σπύρος, Βάθης Σωτήρης 19(3), Ντέμος 14

Space Hellas: Βεργογιάννης 14, Ντουμάνης 2, Ελευθερίου 18(1), Σιαρρές 5(1), Αναστασόπουλος 16(2), Δουλαβέρης 2, Ηλιόπουλος 3(1), Δαγκλής 2, Σουλιμιώτης 3(1), Κωσταντινίδης 20

Τι μας άρεσε: H καλή διάθεση των δύο ομάδων κλείσουν ομαλά τις υποχρεώσεις τους στην πρώτη φάση του Κυπέλλου.