23/10/2020
Αμφιδέξιοι 19 8 14 20 - 61 -
Pan Car 17 15 25 15 - 72 -

Δεν ζορίστηκε η Pancar!

Την Πέμπτη το βράδυ 22 Οκτωβρίου στο Μενίδι, για τον δεύτερο όμιλο της Μaster, η Pancar χωρίς να φορτσάρει ιδιαίτερα, επικράτησε σχετικά εύκολα με 61 – 72 των Αμφιδέξιων.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους Αμφιδέξιους να βρίσκουν σκορ από Στουρνάρα, Μαργαρίτη, Κοκόση και Κλάδη , ενώ η Pancar που είχε ζεστούς τους Φούκο(3τρίποντα) και Κονταξή(5) ήταν μπροστά με 9 – 15. Στη συνέχεια οι Ροσονέρι με τον Μαργαρίτη να παίρνει την μπακέτα στο σκοράρισμα με 7 πόντους και ένα τρίποντο του Κοκόση πήρε προβάδισμα με 19 – 17.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά. Με τον Σταμέλο να οδηγεί με 8 πόντους και ένα δίποντο του Κονταξή ξέφυγαν 18 – 27. Οι Αμφιδέξιοι προσπάθησαν να αντιδράσουν με 5 πόντους του Μαργαρίτη και καλάθι του Φωτόπουλου αλλά η Pancar με καλάθι του Χιουτακάκου και βολές από Σταμέλο και Φούκο πήγες στα αποδυτήρια με το υπέρ της 27 – 32.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με Κολλάρο, Χιουτακάκο να σκοράρουν για την Pancar και τους Τζαβέλλα, Κλάδη και Φωτόπουλο να απαντούν για τους Αμφιδέξιους 33 – 35. Σε εκείνο το σημείο οι Κυανόλευκοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους και με πρωταγωνιστή τον Χιουτακάκο με 10 πόντους ανέβασαν και πάλι την διαφορά (41 – 57). Ο Μαργαρίτης με δύο τρίποντα προσπαθούσε για τους γηπεδούχους.

Μπαίνοντας στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι με τρίποντο του Στουρνάρα και βοήθειες από Τζαβέλλα, Φωτόπουλο και Μαργαρίτη προσπαθούσαν να επιστρέψουν στο ματς, όμως οι γηπεδούχοι με τον Χιουτακάκο να βάζει ακόμα 4 πόντους και καλάθια από Κολλάρο και Φούκο είχαν διαφορά ασφαλείας (50 – 65.). Στα 5 λεπτά που απέμεναν για την λήξη δεν άλλαξε κάτι δραματικά. Ο Στουρνάρας με τρία τρίποντα έριχνε την διαφορά για τους Αμφιδέξιους, ενώ στην αντίπερα όχθη Χιουτακάκος , Κονταξής και Πρίφτης με τρίποντο υπέγραψαν το τελικό 61 – 72.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Πέτρος Χιουτακάκος με 23 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Τζαβέλλας με 6 πόντους, 16 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Συνολικά οι Αμφιδέξιοι είχαν 25-65 δίποντα, 10/33 τρίποντα, 1/2 βολές, κατέβασαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη. Η Pancar είχε 26/36 δίποντα, 9/32 τρίποντα, 11/18 βολές, κατέβασε 40 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 8 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 8 λάθη.

Αμφιδέξιοι (Στουρνάρας): Φωτόπουλος 8, Στουρνάρας 15, Τζαβέλλας 6 (16ρ.), Μαργαρίτης 22 (14ρ.), Κοκόσης 5, Κλάδης 5 (3ας.).

Pancar(Πρίφτης): Σταμέλος 10 (4ας.), Φούκος 15 (4ας.), Πρίφτης 7, Χιουτακάκος 23(11ρ.), Κολλάρος 5 (7ρ.), Κονταξής 12 (12ρ.).

Τι μας άρεσε: Γρήγορο ματς σε ωραίο κλίμα.