19/02/2024
ReTirees 11 18 19 13 - 61 -
ThunderDogs 21 13 20 22 - 76 -

Όταν μαζευτούν, δεν... παίζονται οι Thunderdogs!

Μαζεμένοι και κυρίως με όρεξη να παίξουν όμορφο μπάσκετ κατέβηκαν οι Thunderdogs το βραδάκι της Δευτέρας στο ΓΣΠ, όπου επιβλήθηκαν των ReTirees με σκορ 61-76.

Η είσοδος των Καραδολάμη και Καγιαμανίδη έδωσε ακόμα περισσότερο... boost στην ήδη καλή εμφάνιση των φιλοξενούμενων, οι οποίοι προηγήθηκαν με 11-21 στη λήξη της πρώτης περιόδου, ενώ από την άλλη ο Παντελής με τον Κοτσαμπά βοήθησαν επιθετικά σε περιφέρεια και ποστ αντίστοιχα για τη μείωση του σκορ για ReTirees. Ο Πλεξουσάκης με την άνεση του να σουτάρει από μέση απόσταση βοήθησε την παρέα του Κουσούλη να μειώσει, όμως ο Καραδολάμης έβαλε μπόλικη... ποιότητα και ξεχώρισε για το 29-34 πρώτου ημιχρόνου για Thunderdogs.

Η παρέα του Παπαγεωργίου μπορεί να κράτησε το προβάδισμα στο τρίτο δεκάλεπτο αλλά ήταν σχετικά άστοχη, με τους Τσιλάβη, Σαρρή και Πλεξουσάκη να οργιάζουν επιθετικά και να μειώνουν, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 48-54 και το παιχνίδι να δείχνει ότι πιθανόν να έχει ακόμα μπόλικο δρόμο! Κάτι τέτοιο όμως δε συνέβη, καθώς οι γηπεδούχοι δεν έβρισκαν λύσεις στο αμυντικό κομμάτι κυρίως, με τους Thunderdogs να βάζουν 22 πόντους στο κρίσιμο τελευταίο μέρος του αγώνα και να φτάνουν στη νίκη με τελικό σκορ 61-76.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημοσθένης Αγγελόπουλος με 16 πόντους, 15 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κλέψιμο, 5 κοψίματα, 2 λάθη. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Πλεξουσάκης με 23 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ένα κλέψιμο, ένα κόψιμο, ένα λάθος.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 17/52 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 3/4 βολές, 41 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 6 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 9 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 18/32 δίποντα, 9/40 τρίποντα, 13/16 βολές, 49 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 7 κλεψίματα, 6 κοψίματα, 8 λάθη.

ReTirees (Κουσούλης): Κοτσαμπάς 9, Παντελής 13, Πλεξουσάκης 23, Σαρρής 5, Τσιλάβης 11.

Thunderdogs (Παπαγεωργίου): Αγγελόπουλος 16, Καγιαμανίδης 11, Καραδολάμης 20, Κασπαριάν 1, Πέππας 4, Σέργης 11, Σαραντάκος, Συγλετος 13.

Τί μας άρεσε: Το... σκιάχτρο Δημοσθένης Αγγελόπουλος και οι 5 τάπες του!