07/03/2024
Blue Rose 20 13 21 12 - 66 -
Αμόκ 14 24 25 17 - 80 -

Δεν πατάει φρένο η Αμόκ!

Η Αμόκ, μετά το πρώτο δεκάλεπτο, είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης, επικράτησε της Blue Rose με σκορ 66-80 και διεύρυνε το ρεκόρ της στο 16-2.

Η Blue Rose, χωρίς άγχος, κυνηγούσε το 4/4 στα τελευταία ματς γαι την είσοδό της στα πλέι οφ. Η Αμόκ, σε εξαιρετική κατάσταση, ήθελε να διατηρηθεί στην κορυφή της βαθμολογίας μέχρι το τέλος της περιόδου. Ισορροπημένο παιχνίδι στο ξεκίνημα, με τις δύο ομάδες να βρίσκουν ρυθμό στην επίθεση. Η γηπεδούχοι ήταν αυτοί που είχαν το προβάδισμα και έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με σκορ 20-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Αμόκ, με τον Ορφανό να οργανώνει και να ψάχνει τον αιφνιδιασμό σε κάθε ευκαιρία, πέρασε μπροστά στο σκορ (27-29). Η Blue Rose ισοφάρισε με καλάθι του Θεοφανόπουλου (32-32), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 33-38.

Ο γρήγορος ρυθμός που επέβαλλε η Αμοκ στην αναμέτρηση συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι με καλάθι του Γραμματικού πήραν διψήφιο προβάδισμα (37-47) την οποία διατήρησαν μέχρι το τέλος της περιόδου. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 54-65.

Η Blue Rose προσπάθησε στο τελευταίο δεκάλεπτο να πλησιάσει στο σκορ, όμως η Αμόκ είχε την απάντηση και διατηρούσε πάντα διαφορά ασφαλείας. Έτσι οι φιλοξενούμενοι πήραν την νίκη με σκορ 66-80, βελτιώνοντας το ρεκόρ του στο 16-2 και έδειξαν σε εξαιρετική κατάσταση ενόψει πλέι οφ.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Τσολάκος με 19 πόντους, 14 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ιωάννης Θεοφανόπουλος με 15 πόντους, 13 ριμπάουντ, 5 ασίστ.

Blue Rose (Μαυροειδάκος): Γιαννακής 7, Δανασής 19, Δημητρόπουλος 7, Θεοφανόπουλος 15, Ιωαννίδης 4, Μαυροειδάκος 3, Τσομίδης 11, Τριανταφύλλου.

Αμόκ (Αβαρκιώτης): Αβαρκιώτης 19, Γραμματικός 22, Διονυσόπουλος 6, Ιωαννίδης 4, Ορφανός 5, Τσολάκος Ελ. 5, Τσολάκος Κ. 19.

Τι μας άρεσε: Το all around παιχνίδι του Παναγιώτη Ορφανού.