05/03/2024
Aguanile 21 13 9 13 - 56 -
Antilalos BC 21 20 18 20 - 79 -

Δεν χαρίστηκε ο Antilalos!

Βράδυ Τρίτης στο Athens Sports Hall, η Aguanile που καιγόταν για νίκη άντεξε για μόλις ένα δεκάλεπτο και ο Antilalos του Γιώργου Ζαμπέτα επιβάλλοντας απόλυτα τον ρυθμό του και δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες, έπαιξε ωραίο μπάσκετ και επιβλήθηκε εύκολα με 56 – 79.

Γεμάτο από σκορ και θέαμα ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με το παιχνίδι να είναι ισορροπημένο και να τελειώνει στο ισόπαλο 21 – 21. Ο Mercevicius(8) από την μία τα έβαζε με Αξαμπανόπουλο(6) – Ρουκουνάκη(4) από την άλλη, με τον Sivan να είναι ο κορυφαίος της Aguanile με 9 πόντους και τους Μαργώνη(6) – Θεοδώρου(3) και Ζαμπέτα(4) να δίνουν λύσεις από την περιφέρεια στον Αντίλαλο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα του Ζαμπέτα κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό της στο παιχνίδι και με το δίδυμο Θεοδώρου – Γκολέ να ηγούνται με 6 και 5 πόντους αντίστοιχα και Ζαμπέτα, Αλεξίου, Μάινα και Μαργώνη να βάζουν από ένα καλάθι, έχτισε διαφορά 7 πόντων στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, η Aguanile στηρίχθηκε στους Αξαμπανόπουλο, Ρουκουνάκη και Sivan που πέτυχαν από 4 έκαστος , αλλά πλήρωσε τα κενά της διαστήματα μένοντας πίσω με 34 – 41.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Αντίλαλος εκμεταλλεύτηκε την σφιχτή του άμυνα καθώς δέχτηκε μόλις 9 πόντους και την ευστοχία του από τα 6.75 με Ζαμπέτα(2), Αλεξίου και Θεοδώρου, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο + 16. Η Aguanile που αντιμετώπισε πρόβλημα στην περιφερειακή άμυνα και δυσκοιλιότητα στην επίθεση, στηρίχθηκε εξολοκλήρου στον Ρουκουνάκη που πέτυχε τους 7 από τους 9 πόντους της ομάδας του.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, Aξαμπανόπουλος(8) και Σιαμπλής(5) δεν έφταναν για την Aguanile , με τον Αντίλαλο να ελέγχει εύκολα το παιχνίδι και σκοράροντας ξανά κατά ριπάς από τα 6.75 με Mαργώνη(2), Ζαμπέτα, Γιαννακόπουλο να φτάνει σε μια πολύ εύκολη νίκη με 56-79.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Αντώνης Μαργώνης με 15 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Eliran Sivan 13 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Aguanile (Καλαφάτης):Sivan 13, Αξαμπανόπουλος 19, Καλαφάτης, Ρουκουνάκης 13(8ρ.), Σιαμπλής 7(14ρ.), Σιμιτσόπουλος 4.

Αντίλαλος(Ζαμπέτας): Mercevicius 10, Αλεξίου 5, Γιαννακόπουλος 7, Γκολές 9, Ζαμπέτας 15, Θεοδώρου 14, Κουλούρης 2(8ρ.), Μάινας 2, Μαργώνης 15, Σταυρόπουλος.

Τι μας άρεσε: Οι μάχες των δύο ομάδων μέσα στις δύο ρακέτες και η ευστοχία των νικητών από την περιφέρεια.