15/10/2023
Anonymous BC 21 13 13 18 - 65 -
Young Ballers BC 21 15 14 10 - 60 -

Ντερμπάρα με νικητές τους Anonymous!

Το βράδυ της Κυριακής στο Basketaki Arena Anonymous και Young Ballers ξανά συναντήθηκαν, αυτή τη φορά για την φάση των ομίλων της Evolution League. Έπειτα από 40 λεπτά σπουδαίας μάχης η ομάδα του Νικηφόρου Αλεφαντινού πανηγύρισε την πολύτιμη νίκη με 65-60. Λύγισαν στο φινάλε οι εξαιρετικοί Ballers που είχαν σε μεγάλη βραδιά τους Μπάραμπα και Κολυβάκη.

Με σπασμένα φρένα μπήκαν στο παρκέ αμφότερες οι ομάδες, προσφέροντάς μας όμορφο θέαμα και σκοράροντας με πολύ ικανοποιητική συνέπεια. Μπουτσικάκης (9π.) και Ουζουνίδης (6π.) από πλευράς γηπεδούχων, Κολυβάκης (9π.) και Μπάραμπας (8π.) από πλευράς Πρασίνων τράβηξαν το επιθετικό κουπί στα πρώτα λεπτά. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 21-21.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου η παραγωγικότητα των δύο ομάδων μειώθηκε, με το επιμέρους σκορ να γράφει 13-15 και την ομάδα του Στεφανάκου (3π.) να παρουσιάζεται ελαφρώς πιο αποτελεσματική, κυρίως χάρη στο επιθετικό κρεσέντο του Μπάραμπα (10π.). Στην αντίπερα όχθη, η πολυφωνία των μετέπειτα νικητών τους κράτησε σε απόσταση αναπνοής, οδεύοντας προς τα αποδυτήρια με -2. Σκορ ημιχρόνου, 34-36.

Μετά την ανάπαυλα το ντέρμπι συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες να προχωρούν χέρι - χέρι. Σπουδαίες μονομαχίες κάτω από τα δύο καλάθια, ασφυκτική πίεση εκατέρωθεν και μεγάλα σουτ οδήγησαν τις δύο ομάδες στο κρίσιμο τέταρτο δεκάλεπτο με διαφορά τριών πόντων υπέρ των Young Ballers. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 47-50.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η εμπειρία των Anonymous υπερίσχυσε την νεανικότητας των φιλοξενούμενων. Με κρίσιμα καλάθια από τους Ουζουνίδη (8π.), Σειμένη (4π.), Βάνα (4π.) και Ελευθεριάδη (2π.), οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ και δεν ξανά κοίταξαν πίσω. Οι Ballers βρήκαν μεγάλα σουτ από τους Κολυβάκη (6π.) και Παππά (4π.), όμως αυτά δεν αποδείχθηκαν αρκετά και η πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα έγινε γεγονός.

Στο τέλος του αγώνα, οι Anonymous είχαν 19/44 δίποντα, 6/26 τρίποντα και 9/18 βολές. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, ενώ είχαν 18 λάθη.

Στον αντίποδα, οι Young Ballers είχαν 11/29 δίποντα, 10/40 τρίποντα και 8/17 βολές. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 16 φορές, ενώ είχαν 15 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νίκος Ουζουνίδης με 18 πόντους, έχοντας 8/11 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 2/3 βολές. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 5 φορές, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 29 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Κολυβάκης με 20 πόντους και double-double, έχοντας ¼ δίποντα και 6/16 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, ενώ είχε 5 λάθη σε 37 λεπτά συμμετοχής.

Anonymous (Αλεφαντινός) : Βάνας 7, Γαλανάκης, Δρακόπουλος 5, Ελευθεριάδης 2, Κατσιώλης, Κώτσιας 1, Μανωλέας 6 (2), Μπουτσικάκης 12 (4), Ουζουνίδης 18, Σειμένης 12, Τζουβάρας, Φιλαρτζής 2.

Young Ballers (Στεφανάκος) : Dai Yi 4, Αργυρόπουλος 3, Ζορμπάνος 2, Κολυβάκης 20 (6), Κρόκος 2, Μπάραμπας 20 (3), Παππάς 4, Στεφανάκος 5.

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων και το σασπένς στο φινάλε.