13/12/2021
Τεμπελχανάδες 4 1 14 16 - 35 -
Cleveland Havaliers 14 12 5 10 - 41 -

Δεύτερη νίκη για τους Cleveland Havaliers!

Το απογευματάκι του Σαββάτου στα Άνω Λιόσια , οι Cleveland Havaliers με το εξαιρετικό τους πρώτο ημίχρονο που ξέφυγαν με 20 πόντους, επικράτησαν 35 – 41 απέναντι στους Tεμπελχανάδες και πανηγύρισαν την δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα της D2.

Οι Havaliers πατούσαν καλύτερα στο πρώτο δεκάλεπτο και με κολώνες στην επίθεση τους Λαμπίρη με 6 και Μαντά με 5 πόντους αντίστοιχα ξέφυγαν 4 – 14. Τα δύο καλάθια για τους Τεμπελχανάδες πέτυχαν Δημαράς και Ανδρικόπουλος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έβαλαν μόνο μία βολή στο τελευταίο δευτερόλεπτο με τον Κώστα. Οι Havaliers χωρίς να αντιμετωπίζουν δυσκολίες και με τους Συψή(4), Λαμπίρη, Μαντά και Τσιρίμπα να σκοράρουν, διαμόρφωσαν το 5 – 26 σκορ ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο αντιστράφηκε η εικόνα του παιχνιδιού με τους Τεμπελχανάδες να είναι καλύτεροι στον αγωνιστικό χώρο. Ο Δημαράς ήταν μπροστάρης με 9 πόντους και είχε άξιο συμπαραστάτη τον Κολιούση με 4, ενώ για τους άστοχους Cleveland , ένα τρίποντο έβαλε ο Τσιρίμπας και καλάθι από κοντά ο Λαμπίρης (19-31).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι με Δημαρά, Γ. Καραγεώργο και Ανδρικόπουλο να πετυχαίνουν από 5 πόντους, προσπάθησαν να μπουν στην διεκδίκηση του ματς , αλλά οι Havaliers με τον Μαντά να είναι κυρίαρχος στον αέρα και τους Σημαντήρα, Τσιρίμπα και Συψή να βάζουν από ένα καλάθι, πήραν την δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα , με τελικό σκορ το 35 – 41.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Παναγιώτης Μαντάς με 13 πόντους, 16 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Κολιούσης με 6 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Οι Τεμπελχανάδες είχαν 10 / 42 δίποντα, 4 / 13 τρίποντα, 3 / 8 βολές, κατέβασαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη.

Οι Havaliers είχαν 12 / 34 δίποντα, 5 / 28 τρίποντα, 2/9 βολές, κατέβασαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.

Τεμπελχανάδες(Δημαράς)· Δρούλιας (7 ρ.), Ι. Καραγεώργος 4, Δημαράς 17, Κολιούσης 6(10ρ.), Ανδρικόπουλός 7, Κώστας 1, Κ. Καραγεώργος.

Cleveland Havaliers (Λαμπίρης): Λαμπίρης 10(8ρ.), Σημαντήρας 2(16ρ.), Τσιρίμπας 8, Συψής 8, Μαντάς 13(16ρ.).

Τι μας άρεσε: Το καλό κλίμα της αναμέτρησης.