15/10/2022
RBD Σπάρτανς 14 8 5 12 - 39 -
Couvaliers 12 20 16 11 - 59 -

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τους Couvaliers!

Δεύτερη συνεχομένη νίκη για τους Couvaliers, αυτή τη φορά απέναντι τους Spartans.

Νευρικό ξεκίνημα και για τις δυο ομάδες, όπως αποδεικνύει το γεγονός ότι μετά από πέντε αγωνιστικά λεπτά το σκορ ήταν 2-2 ισόπαλο. Στην συνέχεια ο Κούκης από τους Couvaliers και ο Γκλιάτης από τους Spartans, ανέβασαν την απόδοση τους, με αποτέλεσμα να ανοίξει το παιχνίδι και να κλείσει το δεκάλεπτο με σκορ 14-12.

Στην έναρξη της δεύτερης περιόδου ο Κούκης πάτησε το γκάζι, παρέσυρε την ομάδα στον δικό του ρυθμό και με 7 συνεχόμενους πόντους και με συμπρωταγωνιστή στο σκοράρισμα τον Πάνο, το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 22-32.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι .Οι Couvaliers ήλεγχαν το παιχνίδι και έπαιζαν άμυνα ζώνης, με αποτέλεσμα οι Spartans να δυσκολεύονται να βρουν το δρόμο προς το καλάθι. Στην επίθεση έτρεχαν συνεχώς, εκμεταλλευόμενοι τις αργές επιστροφές των Spartans. Αποτέλεσμα τρίτου  δεκαλέπτου 27-48.

Στην τέταρτη περίοδο δεν άλλαξε κάτι, καθώς το αποτέλεσμα είχε κριθεί .Οι δυο ομάδες χαλάρωσαν στην άμυνα, έπαιζαν ελεύθερο μπάσκετ, με ωραίες φάσεις εκατέρωθεν .Η μονομαχία των ψηλών αναμεσά στους Κολέγκα και Πολίτη δημιούργησε ωραίες φάσεις με τελικό αποτέλεσμα 39-59.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βαγγέλης Πολίτης με 9 πόντους ,2/2 ελεύθερες βολές, 2/6 δίποντα 1/1 τριποντά, 1 κλεψίμο και 15 ριμπάουντ ενώ για τους ηττημένους ο Δημήτρης Κολέγκας είχε 10 πόντους ,0/1 ελεύθερές βολές ,5/8 δίποντα ,0/3 τρίποντα , 11 ριμπάουντ, 1 ασιστ και 1 κλεψίμο.

Οι νικητές είχαν 10/12 ελεύθερες βολές 14/47 δίποντα 7/27 τρίποντα , 40 ριμπάουντ, 14 ασιστ και 11 κλεψίματα ενώ για τους ηττημένους είχαν 5/10 ελεύθερες βολές , 14/46 δίποντα , 2/12 τρίποντα , 40 ριμπάουντ ,14 ασιστ και 5 κλεψίματα.

Spartas ( Πατσός) : Γιώργης , Γκλιάτης 10 (1), Κολέγκας 10, Μήτρος 4, Πατσός 4, Πντελάκης , Τσατόβ 2, Τσινακίδης 4, Φραγκούλης 5 (1)

Couvaliers ( Αθανασόπουλος ) : Αθανασόπουλος 3 (1), Βλαχούλης , Δρυμώνης 2,Καζάνης 3 (1), Κούκης 24 (3), Πάνος 13, Πολίτης 9 (1), Σιδηροκάλτης , Τσιρδήμος, Χριστοδούλου 5 (1)

Τι μας άρεσε : Το γρήγορο μπάσκετ από τους Couvaliers!