09/02/2024
ΑΝΕΜΩΝΗ B.C. 12 19 11 13 - 55 -
Agrinio Magic 2023 15 15 8 10 - 48 -

Δεύτερη νίκη για την Ανεμώνη

Τη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα πέτυχε η Ανεμώνη επικρατώντας με 55 - 48 των Agrinio Magic 2023. Η Ανεμώνη διπλασίασε τις νίκες της κόντρα στους αντιπάλους της και υπερτερεί στη μάχη της αποφυγής της τελευταίας θέσης, σε περίπτωση που οι δύο ομάδες ισοβαθμήσουν.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το προβάδισμα άλλαζε χέρια και μετά το 12 - 9 της Ανεμώνης οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν σερί 6 - 0 για το +3 στο φινάλε.

Στη δεύτερη περίοδο οι Magic ξέφυγαν δύο φορές με διαφορά 6 πόντων, όμως η Ανεμώνη ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση και προηγήθηκε με 1 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι ομάδες δεν έβρισκαν εύκολα το δρόμο προς το καλάθι και το επιμέρους 11 - 8 έφερε στο +4 τους γηπεδούχους.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Ανεμώνη ξέφυγε στο σκορ, πήρε προβάδισμα 10 πόντων και άντεξε στην τελική αντεπίθεση των Magic κρατώντας τη νίκη.

Πρώτος σκόρερ της Ανεμώνης και Betsson MVP του αγώνα ήταν ο Δημήτρης Μεταξάς που σημείωσε 20 πόντους.

Για τους Magic πρώτος σκόρερ ήταν ο Χρήστος Στάμος με 13 πόντους και ακολούθησε ο Γιώργος Τσιρώνης με 12.

Τι μας άρεσε. Η Ανεμώνη διαχειρίστηκε καλά το παιχνίδι και παρότι είχε απουσίες κατάφερε να φτάσει στη νίκη.

Τι δε μας άρεσε. Οι Magic δεν τα πήγαν καθόλου καλά στο επιθετικό κομμάτι στο δεύτερο ημίχρονο και δε μπόρεσαν να διεκδικήσουν τη νίκη.

ΑΝΕΜΩΝΗ B.C.: Γαβρικούδης, Καραβίας 8, Καρακώστας 8(2), Λύγδας 3, Μεταξάς 20(1), Στουραΐτης 4, Τάτσης 8(1), Φορτσεράς 4.

AGRINIO MAGIC 2023 (Θόδωρος Καρβούνης): Αθανίτης, Βαρδουλάκης 8, Διδασκάλου 2, Καλαϊτζής 9(1), Καραμπέτσος 2, Κωνσταντάρας, Λέρης 2, Μπουλούκης, Στάμος 13, Τηγάνης, Τσιρώνης 12(2).