03/06/2022
Mandra Heat 7 19 6 17 - 49 -
Χάνειball 9 9 11 9 - 38 -

Δεύτερη νίκη για την Μάνδρα!

Η Μάνδρα Heat, χωρίς να εντυπωσιάσει, κέρδισε τους Χάνειball με 49-38 στο κλειστό των Λιοσίων και έφτασε τις 2 νίκες στο πρωτάθλημα.

Αρκετά νευρικές και άστοχες ήταν οι δύο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο. Αυτό αποτυπώνεται και στο χαμηλό 9-7 που ήταν το σκορ για τους Χάνειball που είδαν τον Γιάννη Χριστόπουλο να βάζει 4 πόντους. Για τους «κόκκινους», 5 έβαλε ο Λευτέρης Ελευθεριάδης.

H εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε τελείως στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Μπιτζιλέκη με την είσοδο του Άγη Σταυρόπουλου (6π), αλλά και τον «καυτό» Ελευθεριάδη (7π) έτρεξε ένα επιμέρους 19-9 σερί και προηγήθηκε με το τέλος του ημιχρόνου με 26-18. Για τους «λευκούς», 4 ακόμα πόντους έβαλε ο Γιάννης Χριστόδουλος που είχε φτάσει στους 8.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Χάνειball, προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά και να ξαναμπούν στην διεκδίκηση της νίκης. Παίζοντας εξαιρετική άμυνα (δέχθηκαν μόλις 6 πόντους) κατάφεραν να τρέξουν ένα 11-6 σερί και να μειώσουν στους 3, 32-29 στο 30’.  Χριστόπουλος από την μία με 4 πόντους και Μανίσαλης από την άλλη με 3, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, με την Μάνδρα Heat ωστόσο να διατηρεί το προβάδισμα της και να επικρατεί με 49-38. Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη των «κόκκινων» στον έβδομο όμιλο της Development 2 στο Summer. Στο 1-1 ρεκόρ έπεσαν οι Χάνειball.

Betsson MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Λευτέρης Ελευθεριάδης με 15 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 λάθη και 1 τάπα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Χριστόπουλος με 12 πόντους, 13 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος και 4 τάπες.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 21/67 εντός πεδιάς, 4/20 τρίποντα και 3/16 βολές. Πήραν 60 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα, έκαναν 5 κλεψίματα, 19 λάθη και 4 τάπες. Οι ηττημένοι είχαν 16/75 εντός πεδιάς, 4/25 τρίποντα και 2/8 τρίποντα. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα, έκαναν 9 λάθη και 5 τάπες.

Μάνδρα Heat (Μπιτζιλέκης): Ελευθεριάδης 15, Μανίσαλης 7, Σταυρόπουλος 14, Μαραγκός 4, Μώλος 7, Τσιάβος, Μπιτζιλέκης, Σιώκης 2.

Χάνειball (Χριστόπουλος): Μπελεφάντης, Χριστόπουλος Κ 11, Χριστόπουλος Σερ Κ 12, Χριστόπουλος Γ 12, Χριστόπουλος Δ 2, Κότσιφας 3.

Τι μας άρεσε: Το πάθος των δύο ομάδων για τη νίκη!