19/11/2021
The Roots 9 - 8 2 - 19 -
Saint Pauli 16 4 15 10 - 45 -

Δεύτερη νίκη για τους Saint Pauli!

Βράδυ Πέμπτης στο Κλειστό Γυμναστήριο των Άνω Λιοσίων οι Saint Pauli επικράτησαν με 19-45 των Roots  σε ένα ματς που σημαδεύτηκε από τον σοβαρό τραυματισμό του Θοδωρή Ανδραβίζου. Δεύτερη νίκη για τους Saint Pauli, που παρουσιάστηκαν ανώτεροι στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης και είχαν για πρωταγωνιστή τον Γιώργο Κουλούρη (15π., 16 ριμπ.). Πέμπτη ήττα σε ισάριθμα ματς για την ομάδα του Βασίλη Σοκολάκη.

Δυναμικό ξεκίνημα για τους Roots στο κλειστό της ΑΕΚ. Οι γηπεδούχοι, χάρη σε 4 πόντους του Ανδραβίζου Θ., τρίποντο του Λουλουργά Γ. και δίποντο του Γούλα Β. μπήκαν σε θέση οδηγού, προηγούμενοι με +5 (7-2). Έκτοτε, οι Saint Pauli βρήκαν τα πατήματά τους και έτρεξαν ένα εντυπωσιακό 2 –14 επιμέρους σερί. Οι Κόντος Φ. (4π.), Πανταζής Α. (3π.), Κουλούρης Γ. (3π.), Κόκκινος Μ. (2π.) και Παναγόπουλος Αλ. (2π.) μοιράστηκαν τη μπαγκέτα στο σκοράρισμα. Σκορ 1ου δεκαλέπτου : 9-16.

Σε ρηχά νερά κινήθηκαν αμφότερες οι ομάδες στη συνέχεια του πρώτου μέρους. Το επιμέρους σκορ έγραψε 0-4 και οι Saint Pauli διεύρυναν το προβάδισμά τους, χάρη στους Φ. Κόντο και Κουλούρη Γ. Ο τραυματισμός του Θοδωρή Ανδραβίζου σόκαρε τους Roots, οι οποίοι δεν κατάφεραν να επανέλθουν στο ματς. Σκορ ημιχρόνου, 9-20.

Μετά την ανάπαυλα οι Saint Pauli εμφανίστηκαν αποφασισμένοι να απλοποιήσουν την υπόθεση νίκη και τα κατάφεραν. Με τον Γιώργο Κουλούρη να πρωταγωνιστεί, σκοράροντας 7 πόντους, και τον Παπαγεωργίου Ν. να τον συνεπικουρεί, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν ακόμη και στο +20. Οι Γιώργος Λουλουργάς (2π.) και Βαγγέλης Γούλας (3π.) πάλεψαν για τους Roots, ενώ ο Γιώργος Παντελάτος έβαλε ένα τρομέρο buzzer beater τρίποντο στη λήξη της περιόδου. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 17-35.

Διαδικαστικό χαρακτήρα έλαβε το τελευταίο δεκάλεπτο, με τους Saint Pauli να διαχειρίζονται την υπέρ τους διαφορά και να επικεντρώνονται στο αμυντικό σκέλος. Οι Roots, με μόλις 2 πόντους στα τελευταία 10 λεπτά, δεν μπόρεσαν να βγάλουν αντίδραση και μοιραία γνώρισαν την 5η τους ήττα.

Οι Roots είχαν 5/36 δίποντα, 3/29 τρίποντα και 0/2 βολές. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 3 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 6 λάθη και 2 μπλοκ.  Οι Saint Pauli είχαν 15/40 δίποντα, 4/15 τρίποντα και 3/12 βολές. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές, ενώ είχαν 12 λάθη και 3 μπλοκ.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Γιώργος Κουλούρης με 15 πόντους και double-double, έχοντας 3/7 δίποντα και 3/10 τρίποντα. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, ενώ είχε 4 λάθη σε 34 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ηλίας Αργυράκης με 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 λάθος και 1 μπλοκ σε 32 λεπτά συμμετοχής.

The Roots (Σοκολάκης) : Γούλας 5 (5 ριμπ., 1 τρίπ.), Δημητρουλάκος (3 ριμπ.), Ζαμπέλης (8 ριμπ.), Ανδραβίζος Θ. 4, Ανδραβίζος Π., Λουλουργάς Γ. 5 (4 ριμπ., 1 τρίπ.), Παντελάτος 3 (1 τρίπ.), Αργυράκης (5 ριμπ., 2 ασί., 4 κλεψ., 1 μπλοκ), Κουτρόλι (3 ριμπ.), Κεφαληνός, Φορίπης 2 (3 ριμπ.).

Saint Pauli (Κουλούρης) : Κόκκινος 5 (3 ριμπ., 1 τρίπ.), Πανταζής 3 (5 ριμπ., 2 κλεψ.), Παπαγεωργίου 6 (8 ριμπ.) Κοντός 8 (8 ριμπ.), Ματέντζογλου, Αναστασόπουλος 4 (8 ριμπ.), Κουλούρης 15 (16 ριμπ., 3 ασί., 3 τρίπ.), Παναγόπουλος 4.

Τι μας άρεσε : Η συγκέντρωση που έδειξαν στην άμυνα οι Saint Pauli, παρά το γεγονός ότι έχτισαν διαφορά από νωρίς.

Τι δεν μας άρεσε : Ο σοβαρός τραυματισμός του Ανδραβίζου Θ. Του ευχόμαστε περαστικά !