07/02/2020
Basket Maniacs 9 11 10 23 - 53 -
Tebelwolves 7 9 13 15 - 44 -

Δεύτερη νίκη στη σειρά οι Basket Maniacs!

Την δεύτερη σερί νίκη τους και έκτη συνολικά στο πρωτάθλημα πέτυχαν οι Basket Maniacs απέναντι στους Tebelwolves, καθώς επιβλήθηκαν στο βοηθητικό 6 του ΣΕΦ με 53-44. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη την διάρκεια του και η νίκη ήρθε πολύ πιο δύσκολα απ'ότι δείχνει το τελικό αποτέλεσμα για τους Basket Maniacs.

Με τρίποντα ξεκίνησαν την αναμέτρηση οι δύο ομάδες και μας προϊδέασαν για ένα χορταστικό δεκάλεπτο. Οι προσδοκίες μας όμως διαψεύστηκαν καθώς η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη και οι ομάδες ήταν άστοχες. Το σκορ της πρώτης περιόδου ήταν 9-7 για τους Basket Maniacs, ενώ οι Tebelwolves είχαν ένα κενό διάστημα στο σκοράρισμα εφτά λεπτών. Νεγρίν, Καλαμιώτης και Σασσάς πέτυχαν από τρεις πόντους για τους γηπεδούχους, Χαρικιόπουλος Ν. τρεις και από δύο Μασοκώστας και Στεριάδης για Tebelwolves.

Ανάλογη η συνέχεια και στην δεύτερη περίοδο με τις ομάδες να είναι πάλι άστοχες και να κάνουν επίσης πολλά λάθη. Οι Basket Maniacs έχασαν τον Στενάκη σε αυτό το δεκάλεπτο καθώς αποβλήθηκε από το ματς και έτσι αποδυναμώθηκαν κάτω από το καλάθι. Όμως δεν πτοήθηκαν και αύξησαν την διαφορά τους από την πρώτη περίοδο και το ημίχρονο τους βρήκε μπροστά με 20-16. Νεγρίν και Καλαμιώτης είχαν από τέσσερις για τους Maniacs, όσους και ο Χαρικιόπουλος Ν. για τους Tebelwolves.

Με τρίποντο του Νεγρίν στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου η διαφορά έφτασε στην μέγιστη τιμή της, το +7 (23-16), όμως οι Tebelwolves πάλεψαν και κατάφεραν να μπουν πάλι στο παιχνίδι. Στο τέλος της περιόδου και ενώ μείωσαν στον πόντο έχασαν και ευκαιρία να περάσουν μπροστά. 30-29 μπροστά οι Basket Maniacs που είχαν τον, Νεγρίν σε μεγάλη μέρα με δύο τρίποντα σε αυτό το διάστημα. Ο Μασοκώστας βοήθησε τα μέγιστα για την επιστροφή των Tebelwolves στο ματς με έξι πόντους.

Ότι δεν έγινε στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου έγινε στο ξεκίνημα του τέταρτου, καθώς με καλάθι του Χαρικιόπουλου Ν. οι Tebelwolves πέρασαν μπροστά για πρώτη φορά μετά το αρχικό 0-3. Το παιχνίδι ήταν μόνιμα στον πόντο και με 2’43 για το τέλος ο Τζερεμές έγραψε το 44-41. Από εκεί και πέρα οι Basket Maniacs έβαλαν μεγάλα καλάθια με τον Νεγρίν και τον Καλαμιώτη και οι Tebelwolves υπό την πίεση του χρόνου απέτυχαν να απαντήσουν και η διαφορά ξέφυγε. Τελικό σκορ 53-44 με τους Basket Maniacs να παίρνουν μια σημαντική νίκη για την συνέχεια του πρωταθλήματος. Ο Νεγρίν ήταν καλύτερος στο τέταρτο δεκάλεπτο με οχτώ πόντους και ο Καλαμιώτης ακολούθησε με εφτά για τους Μανιακούς. Ο Μασοκώστας πέτυχε έξι για τους Tebelwolves και ο Στεριάδης τρεις.

Mvp του παιχνιδιού ήταν ο Βασίλης Καλαμιώτης με 16 πόντους (3/9 δίποντα, 3/5 τρίποντα,1/3 βολές), 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 4 λάθη. Από την αντίπαλη ομάδα καλύτερος ήταν ο Διονύσης Γεράνιος με 4 πόντους (2/10 δίποντα), 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 λάθος και 2 κλεψίματα.

Συνολικά οι νικητές είχαν 9/35 δίποντα, 10/26 τρίποντα, 5/9 βολές, 45 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 9 κλεψίματα, 3 μπλοκ και 11 λάθη. Οι ηττημένοι είχαν 11/40 δίποντα, 5/26 τριποντά, 7/9 βολές, 42 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 8 κλεψίματα και 13 λάθη

Basket Maniacs (Στασινόπουλος): Νεγρίν 21 (5τρ 3κλ), Καλαμιώτης 16 (3τρ 14ρ), Στασινόπουλος, Δημητριάδης 11 (10ρ), Σασσάς 3 (7ρ), Στενάκης, Γαλληρόπουλος 2, Νούκας.

Tebelwolves (Καρπούζος): Χαρικιόπουλος Α. Ι. (9ρ), Καρίνος (3κλ), Τζερεμές 4 (8ρ), Χαρικιόπουλος Ν. Ι. 14 (3), Μασοκώστας 17 (1), Στεριάδης 5 (1), Καρπούζος (7ρ), Γεράνιος 4 (9ρ).

Tι μας άρεσε: Η ροή του παιχνιδιού καθώς ήταν ντέρμπι μέχρι το τέλος.