22/11/2019
Gerakas Hawks 11 19 15 18 - 63 -
Beerokoillers 14 6 9 13 - 42 -

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη οι Gerakas Hawks!

Το βράδυ της Πέμπτης 21, Νοεμβρίου στα εκπαιδευτήρια του Πλάτωνα, οι Gerakas Hawks παρά το κακό τους ξεκίνημα στον αγώνα επικράτησαν τελικά εύκολα με 63 – 42 των υπό κρίση και χωρίς νίκη Beerokoillers .

Οι Beerokoillers ξεκίνησαν εξαιρετικά το ματς και με 5 πόντους του Παπαδημητρίου και βοήθειες από Κοσμαδάκη, Μανδηλαρά και Λιακόπουλο προηγήθηκαν 0 – 10. Οι Hawks ισορρόπησαν το ματς και σκόραραν με Γραβάνη(5), Κομιανό, Παπαγιάννη και Γκόρο , ενώ οι φιλοξενούμενοι με Λιακόπουλο και Κοσμαδάκη διατηρούσαν προβάδισμα 11 – 14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα και βρήκαν 7 πόντους με Γκόρο, Αβαράκη και Σαρακηνό, αλλά οι Beerokoillers με Λέκκα, Μανδηλαρά, Παπαδημητρίου και Κοσμαδάκη πέρασαν μπροστά 18 – 20. Το τελευταίο τρίλεπτο του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τους Hawks να παίζουν εξαιρετικά, να τρέχουν σερί 12 – 0 με Γραβάνη(5), Σαρακηνό(3) και Κομιανό(4) και να εκτοξεύουν την διαφορά στους 10(30-20).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τρίποντο του Σαρακηνού και καλάθι του Σκλαβούνου για να απαντήσουν Λιακόπουλος και Λέκκας (35 – 24). Οι Hawks βρήκαν ρυθμό και πέτυχαν ακόμα 10 πόντους με τον Κομιανό πρωταγωνιστή(6) και βοήθειες από Σαρακηνό και Σκλαβούνο , ενώ οι Beerokoillers που δυσκολεύονταν πολύ μείωσαν σε 45-29 με Μανδηλαρά και Κοσμαδάκη.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με Λιακόπουλο, Ψεματίκα και Παπαδημητρίου να πετυχαίνουν τρία γρήγορα καλάθια αλλά νέο ξέσπασμα των Hawks πετυχαίνοντας 13 αναπάντητους πόντους με Κομιανό(4), Ψαρόπουλο, Σαρακηνό, Γκόρο(4) και Σκλαβούνο έδωσε τέλος ουσιαστικά στο ματς(58-35). Τα τέσσερα τελευταία λεπτά του αγώνα πήραν διαδικαστικού χαρακτήρα. Οι Beerokoillers πέτυχαν 7 πόντους με Κοσμαδάκη, Νικολόπουλο και Μανδηλαρά, ενώ οι γηπεδούχοι με δίποντο του Παπαγιάννη και τρίποντο κερασάκι στην τούρτα του Πικάση διαμόρφωσαν το τελικό 63-42.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Σταμάτης Κομιανός με 16 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ηλίας Παπαδημητρίου με 8 πόντους, 11 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Συνολικά οι Hawks είχαν 19 – 44 δίποντα, 4 – 22 τρίποντα, 13 – 18 βολές, κατέβασαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη. Οι Beerokoillers είχαν 11 – 43 δίποντα, 3– 24 τρίποντα, 11 – 24 βολές, κατέβασαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.

Gerakas Hawks (Χρυσικός): Σκλαβούνος 6, Γκόρος 11(5ας.), Σαρακηνός 11 (8ρ.), Πικάσης 3, Αβαράκης 1 (8ρ.), Γραβάνης 9, Παπαγιάννης 4, Κομιανός 16 (8ρ.), Ψαρόπουλος 2, Τζελέπης.

Beerokoillers (Μανδηλαράς): Λέκκας 3, Νικολόπουλος 2, Κοσμαδάκης 11 (6ας.), Παπαδημητρίου 8 (11ρ.), Ψεματίκας 2, Λιακόπουλος 8 (8ρ.), Μανδηλαράς 8 (8ρ.).

Τι μας άρεσε: Η αποφασιστικότητα των Gerakas Hawks.

Τι δεν μας άρεσε: Οι Beerokoillers δεν θυμίζουν την ομάδα που πάλευε των περασμένων ετών.