20/01/2024
AlsoupoLions 18 13 12 7 - 51 -
Capital Con-Trolls 16 7 15 17 - 55 -

Δεύτερη "ζημιά" οι Capital!

Μεγάλη ανατροπή και νίκη μετά από τρεις αγωνιστικές για τους Capital Con-Trolls, καθώς γύρισαν παιχνίδι από το -15 και κέρδισαν για δεύτερη φορά φέτος τους AlsoupoLions με 51-55!

Άκρως θεαματικό ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τους AlsoupoLions να προηγούνται με 18-16, χάρη σε 8 πόντους του Αντωνόπουλου και δύο τρίποντα του Βενιζέλου. Ο Μπουρνάζος με δύο τρίποντα, ο Κιούσης με 5 πόντους και ο Πατρός με άλλους τόσους έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στη δεύτερη περίοδο ο Αντωνόπουλος έκανε ό,τι ήθελε την αντίπαλη άμυνα και με 11 συνεχόμενους πόντους, έστειλε τους γηπεδούχους στα αποδυτήρια με προβάδισμα 8 πόντων, 31-23. Ο Γκούβας με 4 πόντους και ο Μπουρνάζος με ακόμη ένα τρίποντο τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των Capital Con-Trolls στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Με τρεις τρίποντες βόμβες του Αντωνόπουλου, η παρέα του Βενιζέλου ξέφυγε στους 15, 42-27, στην συμπλήρωση του πρώτου πενταλέπτου της επανάληψης. Άμεσα ήρθε η απάντηση από το συγκρότημα του Αναστάση Μαρζάβα, αφού με 5 πόντους του Κιούση και βοήθειες των Φουρτάκα - Πατρού, μείωσε στους 6, 44-38, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Capital Con-Trolls συνέχισαν την αντεπίθεσή τους και με μεγάλα σουτ των Πατρού, Μπουρνάζου και Φουρτάκα, ολοκλήρωσαν την ανατροπή με 51-55. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά του αγώνα, με τους Τσιφτσή και Αντωνόπουλο να βρίσκουν στόχο.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 6/10 βολές, 12/30 δίποντα και 7/27 τρίποντα. Πήραν 34 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 6/8 βολές, 14/34 δίποντα και 7/21 τρίποντα. Μάζεψαν 24 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των AlsoupoLions ο Αντωνόπουλος με 31 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 7/12 δίποντα και 5/13 τρίποντα. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 4 λάθη. Betsson MVP των Capital Con-Trolls ο Πατρός με 15 πόντους, έχοντας 3/3 βολές και 6/11 δίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα.

AlsoupoLions (Βενιζέλος): Αντωνόπουλος 31 (5), Κυριακόπουλος 1, Αρβανιτίδης 2, Βενιζέλος 8 (2), Μαρκέτος, Τσιφτσής 9

Capital Con-Trolls (Μαρζάβας Α.): Πατρός 15, Δρόσος, Γκούβας 4, Κιούσης 14 (3), Αρβανιτάκης, Φουρτάκας 6, Μπουρνάζος 16 (4), Μαρζάβας Π.

Τι μας άρεσε: Η αντεπίθεση  διάρκειας των Capital Con-Trolls!