10/02/2020
Godfathers 5 9 17 26 - 57 -
Basket Case 12 4 4 21 - 41 -

Δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο υπήρχαν μόνο οι Godfathers στο γήπεδο.

Η προϊστορία ανάμεσα σε Godfathers και Basket Case, ήθελε τους Godfathers να είναι νικητές δύο φορές, με πιο πρόσφατη την επικράτηση τους στον πρώτο γύρο του πρώτου ομίλου της Winter Development League 2, με σκορ 42-50. Οι Basket Case, θα έχουν την ευκαιρία, στην δωδέκατη αγωνιστική, να σπάσουν αυτό το εις βάρος τους, μικρό αρνητικό σερί.

Το παιχνίδι θα ξεκινήσει με τους Basket Case να είναι καλύτεροι επιθετικά και με τους Godfathers να μη βρίσκουν στόχο, αργότερα όμως θα κολλήσουν επιθετικά και οι Basket Case, με αποτέλεσμα το σκορ δεκαλέπτου να περιοριστεί στο φτωχό 5-12 υπερ των φιλοξενούμενων. Από τους 5 πόντους των Godfathers ο Γεωργαντάς θα πετύχει τους 3 με τρίποντο, ενώ από τους Basket Case, θα ξεχωρίσει επιθετικά ο Ταγκούλης με 5 πόντους.

Στη δεύτερη περίοδο για περίπου 5’, θα είναι άστοχες και οι δύο αμάδες. Η αστοχία αυτή θα σταματήσει για τους Godfathers, που θα αρχίσουν να σκοράρουν έξω από τα 6,75, αλλά όχι για τους Basket Case που πέτυχαν μόλις 4 πόντους, χωρίς κάποιος παίκτης τους να ξεχωρίζει στο επιθετικό κομμάτι. Από τους Godfathers θα ξεχωρίσει ο Πούλης με 5 πόντους εκ των οποίων 1 τρίποντο, ενώ τρίποντο πέτυχε και ο Φρέρης.

Στην τρίτη περίοδο με το σκορ στο ημίχρονο να είναι 14-16, οι Godfathers θα τρέξουν ένα 6-0, αναγκάζοντας σε time out τους Basket Case 08’ πριν τη λήξη του δεκαλέπτου. Μετά το time out οι Basket Case θα μειώσουν κατά ένα δίποντο, αλλά οι Godfathers θα ξεφύγουν ξανά με τρίποντα. Οι Basket Case, θα αναγκαστούν σε νέο time out στο 02’ και 23’’ αλλά θα επιστρέψουν χωρίς λύσεις καθώς και αυτήν την περίοδο θα πετύχουν μόλις 4 πόντους, χωρίς κάποιον παίκτη τους να τους οδηγεί εκτός του επιθετικού τους τέλματος. Οι Godfathers συνέχισαν να σκοράρουν με τον Φρέρη να πετυχαίνει 7 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν οι Σγουρίδης, Πούλης και Γεωργαντάς με 5 πόντους έκαστος, με τους 2 τελευταίους να έχουν και από 1 τρίποντο στο ενεργητικό τους.

Η τέταρτη περίοδος θα είναι η πιο ποιοτική από άποψη σκοραρίσματος, με το επιμέρους σκορ δεκαλέπτου να εκτινάσσεται στο 26-21 υπερ των Godfathers. Οι Basket Case θα είναι μακράν πιο επιθετικοί στο τέταρτο μέρος, αλλά χωρίς να μπορούν να μειώσουν τη διαφορά, πληρώνοντας το κόστος της χαμηλής επιθετικής τους παραγωγικότητας, κατά τη δεύτερη και τρίτη περιόδο. Τελικό σκορ 57-41, με τους Godfathers να δημιουργούν μια μικρή παράδοση απέναντι στους Basket Case, καθώς ιστορικά, θα έχουν μόνο νίκες στις μεταξύ τους αναμετρήσεις (3-0).

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 12/24 βολές, 12/30 δίποντα και 7/28 τρίποντα. Πήραν 32 rebounds (5 επιθετικά), έδωσαν 13 assists, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 1 block. Οι φιλοξενούμενοι είχαν αντίστοιχα 4/9 βολές, 17/46 δίποντα και 1/14 τρίποντα. Πήραν 43 rebounds (6 επιθετικά), έδωσαν 9 assists, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

MVP του αγώνα ήταν ο Φρέρης (Godfathers) που πέτυχε 13 πόντους έχοντας 5/8 βολές, 0/1 δίποντα και 2/6 τρίποντα. Πέτυχε double-double καθώς πήρε 11 ριμπάουντ (3 επιθετικά), μοίρασε 4 assists, έκλεψε 2 φορές την κατοχή της μπάλας και είχε τελικό efficiency 19 (Λάθη:2).

Πολυτιμότερος για τους ηττημένους ήταν ο Ταγκούλης (Basket Case) που πέτυχε 13 πόντους έχοντας 3/4 βολές, 5/10 δίποντα και 0/1 τρίποντα. Πήρε 5 αμυντικά ριμπάουντ, μοίρασε 2 assists, με τελικό efficiency 11 (Λάθη:2).

Godfathers (Πούλης): Γεωργαντάς 8(2), Καραγιάννης 4, Μπουραντάς 2, Πουλάς 2, Πούλης 14(3), Σγουρίδης 10, Τσεβάς 4, Φρέρης 13(2).

Basket Case (Χέλμης): Δήμου 1, Δεσύπρης Πέτρος 9(1), Καλοκαιρινός 8, Κολιάκος 6 (reb. Ο-D/2-9), Σαρακινός 2, Σταμουλακάτος 2, Ταγκούλης 13, Χέλμης.

Τι μας άρεσε: Ο Φρέρης ξεκόλλησε, με το παιχνίδι του, όλη την ομάδα, μετά την κακή πρώτη περίοδο των Godfathers.

Τι δεν μας άρεσε: Το ποσοστό ευστοχίας των Basket Case έξω από τα 6.75 (1/14 = 7,1%) και η επιθετική τους λειτουργία κατά τη δεύτερη και τρίτη περίοδο.