16/11/2019
Peristeri Wardogs 3 9 8 8 - 28 -
Most Wanted 20 9 13 18 - 60 -

Δεύτερο «ροζ» στη συλλογή τους οι Most Wanted!

Το βράδυ της  Πέμπτης στο κλειστό του Enersize, οι Peristeri Wardogs υποδέχτηκαν τους Most Wanted. Σε ένα παιχνίδι για τον πέμπτο όμιλο της Development 2 League,οι φιλοξενούμενοι έδειξαν συνοχή και συγκέντρωση και με πρωταγωνιστές τους Καραμασιώτη(11π.) και Κρινή(11π.), πήραν μία άνετη νίκη κόντρα στην παρέα των Αντωνιάδη(8π.) και Λάμπρου(6π.) . Η αναμέτρηση έληξε με τελικό σκορ 28-60, και πλέον οι δύο ομάδες αναμένουν τα επόμενα παιχνίδια αναζητώντας τα πατήματά τους στο παρκέ.

Το σκορ άνοιξαν στην πρώτη περίοδο οι Most Wanted με πέντε πόντους από το καλάθι του Κρινή και το τρίποντο του Καραμασιώτη, ενώ η απάντηση ήρθε από τον Λάμπρου και μία βολή του Σοφού για το 3-5. Τα επόμενα επτά λεπτά εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι και με 15 σερί πόντους εκ των οποίων ξεχωρίσαμε τον Κότσιρα(6π.), κατάφεραν να πάρουν μία διαφορά και να κλείσουν την περίοδο με επιμέρους σκορ 3-20.

Τα πατήματά τους προσπάθησαν να βρουν οι Wardogs στην δεύτερη περίοδο γράφοντας εννέα συνολικούς πόντους με τους Σοφό, Αντωνιάδη, Λάμπρου και μία βολή του Ηγουμενίδη. Στον αντίποδα οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν αντίστοιχα εννέα πόντους, με τους Καραμασιώτη, Κρινή, Πίκουλη, Μητρόπουλο και Κότσιρα. Σκορ πρώτου ημιχρόνου 12-29.

Το ρυθμό τους κράτησαν στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι, ξεκινώντας δυναμικά με κύριο πρωταγωνιστή τον Κρινή να σημειώνει οκτώ προσωπικούς πόντους. Από την άλλη οι γηπεδούχοι έγραψαν οκτώ πόντους με τον Ηγουμενίδη(2π.) και τα τρίποντα των Καρακατσάνη Κώστα και Αντωνιάδη. Σκορ τρίτης περιόδου 20-42.

Ένα ακόμη καλό δεκάλεπτο έκαναν οι Most Wanted και στην τελευταία περίοδο, με τους Wardogs να γράφουν οκτώ συνολικούς πόντους, και με κύριο πρωταγωνιστή τον Αντωνιάδη. Για τους φιλοξενούμενους αντίστοιχα ξεχώρισαν οι Σαμπάνης(4π.), Καραμασιώτης(5π.) και Ντάνασης(4π.), που υπέγραψαν την νίκη της ομάδας τους και διαμόρφωσαν το τελικό 28-60 .

Στο τέλος του αγώνα οι Peristeri Wardogs είχαν 7/34 δίποντα(20,5%), 3/24 τρίποντα(12,5%) και 5/12 βολές(41,7%). Μάζεψαν 29 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, πραγματοποίησαν 11 κλεψίματα ενώ έκαναν 16 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα οι Most Wanted είχαν 19/40 δίποντα(47,5%), 3/16 τρίποντα(18,8%) και 13/21 βολές (61,9%). Αντίστοιχα πήραν 52 ριμπάουντ, έδωσαν 15 ασίστ και έκαναν 9 κλεψίματα και 16 λάθη.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχτηκε ο Στέφανος Κότσιρας με  10 πόντους, έχοντας 4/6 δίποντα(66,7%) και 2/2 βολές(100%) ενώ μάζεψε 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και έκανε 1 λάθος σε 23:30 λεπτά συμμετοχής. Αντίστοιχα για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Χάρης Λάμπρου με 6 πόντους έχοντας 2/6 δίποντα (33,3%) και 2/3 βολές(66,7%) ενώ παράλληλα έγραψε 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος σε 30:30 λεπτά συμμετοχής.

Peristeri Wardogs(Σοφός): Αντωνιάδης 8(1), Γιοβάρδης, Ηγουμενίδης 3, Καρακατσάνης Θοδωρής 3(1), Καρακατσάνης Αλκίνοος, Καρακατσάνης Κώστας 3(1), Λάμπρου 6, Μαυρέλος, Σοφός 5

Most Wanted(Στάντζας): Γεωργακάς 5(1), Δρόσσος 2, Καραμασιώτης 11(2), Κρινής 11, Κότσιρας 10, Μητρόπουλος 2, Μιτζέλος 4, Ντάνασης 4, Πίκουλης 4, Σαμπάνης 7

Τι μας άρεσε:Δυνατές φάσεις, ενώ καλή διάθεση έδειξαν οι δύο ομάδες παρά την μεγάλη διαφορά στο σκορ.