15/01/2020
Gladiators 12 9 17 9 - 47 -
Elitήριοι by pinguin.gr 8 17 20 15 - 60 -

Δεύτερο ροζάκι στο… καπάκι για τους Elitήριους!

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη πήραν οι Elitήριοι στον τέταρτο όμιλο της Master League, καθώς στα πλαίσια της ένατης αγωνιστικής επικράτησαν δίκαια των Gladiators με 47-60 και βγήκαν για πρώτη φορά εκτός επικίνδυνης ζώνης!

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι Gladiators, καθώς με 4 πόντους του Μισιχρόνη, 3 του Τσακίρη και 3 του Jim Πρίτσου, προηγούνταν με 11-5, 1:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Στο φινάλε του δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 4, 12-8, με τους Ξενόφο (4π), Πατωνίδη και Τσόκα να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση.

Αλλαγή σκηνικού στην δεύτερη περίοδο της συνάντησης, με τους Elitήριους να επιβάλουν τον δικό τους ρυθμό και με δράστες τους Ξενόφο (5π), Νίκωνα Κωνσταντινάκο (3π) και Λόζο (3π), πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 21-25. Το δίδυμο Μισιχρόνη – Τσακίρη τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων σε εκείνο το διάστημα, με τον πρώτο να πετυχαίνει 5 πόντους και τον δεύτερο να προσθέτει 4.

Συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι Elitήριοι έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 16 πόντων, 25-41, χάρη σε 7 πόντους του Νίκωνα Κωνσταντινάκου, 6 του Πατωνίδη, 4 του Τσόκα και τριποντάκι του Λόζου. Ωστόσο, στο φινάλε της τρίτης περιόδου το συγκρότημα του George Pritsou αντέδρασε και με 8 πόντους του Jim Πρίτσου, 4 του Μισιχρόνη και buzzer beater τρίποντο του Παπακώστα, έριξε την διαφορά στους 7, 38-45!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Elitήριοι διαχειρίστηκαν άψογα το ματς, δεν απειλήθηκαν σχεδόν καθόλου από τον αντίπαλο και με τους Νίκωνα Κωνσταντινάκο (5π), Καρδάση (4π) και Ξενόφο (3π) να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, έφτασαν δίκαια στο ροζ φύλλο αγώνα με 47-60.  Για τους Μονομάχους στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Μισιχρόνης (4π), Τσακίρης (3π) και Ρούσσος (2π).

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 9/15 βολές, 13/38 δίποντα και 4/30 τρίποντα. Πήραν 37 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 4 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 10/19 βολές, 19/42 δίποντα και 4/17 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκαναν άλλα τόσα λάθη και έκλεψαν 11 φορές.

Πολυτιμότερος των Gladiators ο Μισιχρόνης με 17 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 6/13 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, έκανε 2 λάθη και είχε 2 τάπες. Mvp των Elitήριων για δεύτερο συνεχόμενο ματς ο Τσόκας με 9 πόντους, έχοντας 3/4 βολές και 3/5 δίποντα. Πήρε 15 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Gladiators (Pritsos): Τσακίρης 10 (1), Αρφαράς, Παπακώστας 6 (1), Μπούνας, Μισιχρόνης 17 (1), Ρούσσος 5, Πρίτσος J. 9 (1)

Elitήριοι (Κωνσταντινάκος Νίκωνας): Λόζος 6 (1), Κωνσταντινάκος Νίκος, Ξενόφος 12 (2), Πατωνίδης 12, Τσόκας 9, Καρδάσης 6, Κωνσταντινάκος Νίκωνας 15 (1)

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό παιχνίδι των Elitήριων από το δεύτερο δεκάλεπτο και μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης!