26/06/2022
Intercity BC 6 15 8 13 - 42 -
Retro Pacers 12 24 15 16 - 67 -

Δεύτεροι οι Retro Pacers, έκαναν και το δώρο στους Kavlanta!

Την δεύτερη θέση του τρίτου ομίλου της Summer D2-League πήραν οι Retro Pacers, καθώς για την έβδομη και τελευταία αγωνιστική κέρδισαν εύκολα την Intercity με 42-67 και στους 32 θα αντιμετωπίσουν τους Termites, ενώ πήραν μαζί τους τους Kavlanta Hawks στα playoff!

Καλύτεροι ήταν οι Retro Pacers στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 4 πόντους του Αναγνωστόπουλου, τρίποντο του Ιωαννίδη, 3 βολές του Σέμπογλου και καλάθι του Βαμβακάρη, προηγήθηκαν με 6-12. Ο Φιλίνης με 4 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από μια βολή είχαν οι Σταυρόπουλος και Νικολάου.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι πάτησαν γκάζι και με 7 πόντους του Κυριαζή, 4 του Λιγνού, άλλους τόσους του Μπουρμπόν και τρίποντο του Ιωαννίδη, πήραν στα αποδυτήρια με αέρα 15 πόντων, 21-36. Δεν μπόρεσε η Intercity να ακολουθήσει τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τις δύο τρίποντες βόμβες του Σταυρόπουλου και τους 3 πόντους του Νικολάου.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Χριστοδουλόπουλου κλείδωσε ουσιαστικά το ροζ φύλλο αγώνα, καθώς με 7 νέους πόντους του Αναγνωστόπουλου και 6 του Κυριαζή, ξέφυγε στους 22, 29-51. Ο Νικολάου με 5 πόντους έδωσε τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων σε εκείνο το διάστημα, με τον Παπασημινό να συνδράμει άλλους 2. Σκορ τρίτης περιόδου 29-51!

Με την διαφορά στους 22 πόντους, 29-51, δύσκολα θα άλλαζε κάτι στον Κολωνό και έτσι οι Retro Pacers έφτασαν εύκολα στη νίκη με 42-67, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Μπουρμπόν, Κυριαζή και. Για την Intercity στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Γιώργος Μπαλαφούτης, Νικολάου, Σταυρόπουλος και Φιλίνης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 5/14 βολές, 14/43 δίποντα και 3/23 τρίποντα. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 16 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 7/13 βολές, 21/46 δίποντα και 6/23 τρίποντα. Μάζεψαν 61 ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Πολυτιμότερος της Intercity ο Νικολάου με 11 πόντους (double-double), έχοντας 3/6 βολές, 4/11 δίποντα και 0/5 τρίποντα. Μάζεψε 17 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, είχε 1 τάπα και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp των Retro Pacers ο Κυριαζής με 17 πόντους, έχοντας 7/11 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

Intercity (Μπαλαφούτης Γ.): Παπασημινός 4, Φιλίνης 11, Σταυρόπουλος 10 (3), Μπαλαφούτης Η., Νικολάου 1, Μπαλαφούτης Γ. 6

Retro Pacers (Χριστοδουλόπουλος): Κυριαζής 17 (1), Ιωαννίδης 6 (2), Σέμπογλου 9, Αναγνωστόπουλος 13, Βαμβακάρης 2, Λιγνός 6, Μπουρμπόν 14 (3), Ράνης

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή τους οι Retro Pacers!