28/12/2022
Remal Madri 10 10 5 16 - 41 -
Los Lampriniers 20 6 9 18 - 53 -

Δεύτερο σερί ροζ για τους Los Labriniers!

Το βράδυ της Τετάρτης στο Athens Sports Hall η Remal Madri υποδέχθηκε τους Los Lampriniers για την 13η αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της Development League. Παρά τις σημαντικές απουσίες στην front-line, οι Lampriniers έπιασαν καλή απόδοση ανά διαστήματα και επικράτησαν κάπως πιο δύσκολα από όσο δείχνει το τελικό 41-53. Τέταρτη συνολικά και δεύτερη διαδοχική νίκη για την ομάδα του Ανδρέα Γρύλλη που παραμένει ωστόσο στην επικίνδυνη ζώνη. Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Εξαιρετικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι μετέπειτα νικητές που κατάφεραν να χτίσουν από νωρίς διψήφια διαφορά. Κοκόλης (10π.), Σιταράς (5π.), Γκόλιας (3π.) και Μπελιβανάκης (2π.) σκόραραν με συνέπεια από μέση και μακρινή απόσταση, ενώ την ίδια ώρα οι «Μαντριλένοι» προσπαθούσαν να παραμείνουν σε κοντινή απόσταση με καλάθια των Ναυπλιώτη (6π.), Νικάκη (2π.) και Πίτσικου (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 10-20.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου η ομάδα του Κουσιορή ισορρόπησε την κατάσταση, ούσα βελτιωμένη στο αμυντικό σκέλος και βρίσκοντας λύσεις από τους  Ρηγόπουλο (4π.), Νικάκη (3π.) και Ναυπλιώτη (3π.). Στην αντίπερα όχθη, οι Los Lampriniers διένυσαν το λιγότερο παραγωγικό τους διάστημα, αλλά πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 6 πόντων. Σκορ ημιχρόνου, 20-26.

Μετά την ανάπαυλα οι άμυνες είχαν πρωταγωνιστικό ρόλο με το επιμέρους σκορ να γράφει 5-9 και τους φιλοξενούμενους να προηγούνται εκ νέου με διψήφιο προβάδισμα, χάρη στους Σιταρά (5π.), Ρίζο (2π.) και Γκόλια (2π.). Σε ρηχά νερά κινήθηκε και η Ρεμάλ που σκόραρε μόλις 5 πόντους με τους Νικάκη (3π.) και Πίτσικο (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 25-35.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν σημαντικά, σκοράροντας με συνέπεια, χάρη στους Κουσιορή (7π.), Ρηγόπουλο (6π.) και Αργυριάδη (3π.). Οι Los Lampriniers, ωστόσο, ήταν ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί και στην τελευταία περίοδο και επικράτησαν χωρίς άγχος, χάρη στις πολύτιμες βοήθειες που προσέφεραν οι Σιταράς (7π.), Μπελιβανάκης (4π.), Αντωνόπουλος (4π.) και Κοκόλης (2π.).

Στο τέλος του αγώνα, η Remal Madri είχε 15/51 δίποντα, 3/22 τρίποντα και 2/15 βολές. Μάζεψε 44 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 10 φορές, ενώ είχε 8 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Los Lampriniers είχαν 14/41 δίποντα, 7/19 τρίποντα και 4/9 βολές. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, ενώ είχαν 14 λάθη και 3 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Πάρης Σιταράς με 22 πόντους, έχοντας 5/8 δίποντα, 4/7 τρίποντα και 0/1 βολή. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 4 λάθη και 1 μπλοκ σε 32 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αλέξανδρος Ναυπλιώτης με 9 πόντους, έχοντας 4/11 δίποντα και 1/1 βολή. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, έκλεψε 4 φορές, ενώ είχε 1 λάθος και 1 μπλοκ σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Remal Madri (Κουσιορής) : Αργυριάδης 3, Κουσιουρής 7 (1), Μακρής, Ναυπλιώτης 9, Νικάκης 8 (2), Πίτσικος 4, Ρηγόπουλος 10.

Los Lampriniers (Βαμβακάς) : Αντωνόπουλος 4, Βαμβακάς 1, Γκόλιας 6 (1), Κοκόλης 12 (2), Μπελιβανάκης 6, Ρίζος 2, Σιταράς 22 (4).

Τι μας άρεσε : Το κλίμα της αναμέτρησης.