08/11/2022
Γκουρούδες 21 27 17 23 - 88 -
Κέρβεροι 30 16 16 19 - 81 -

Δεύτερη νίκη για τους Γκουρούδες!

Σε μια σπουδαία αναμέτρηση, με ωραίο μπάσκετ και χωρίς σκοπιμότητες οι Γκουρούδες επικράτησαν των Κέρβερων στο Μαζαράκη και διπλασίασαν τις νίκες τους στο Πρωτάθλημα.

Εξαιρετικό ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημά του, με τις δύο ομάδες να είναι ιδιαίτερα παραγωγικές και να σκοράρουν από μακρινή και μέση απόσταση. Ο Αχής με τρία τρίποντα ήταν αυτός που ξεχώρισε με την απόδοσή του από τους γηπεδούχους, ενώ από τους Κέρβερους ο Συλιγνάκης με τρίποντα και οι Ζαΐμης και Παντελής με δίποντα τράβηξαν... το κουπί στην επίθεση. Το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τους Κέρβερους στο +9 (21-30).

Η αντίδραση των Γκουρούδων ήρθε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με τον Αχή να συνεχίζει να σκοράρει "κατά ριπάς" και τους Μελάγιες και Μπαλαούρα να συνδέονται με το καλάθι, οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 27-16 και μετέτρεψαν το -9 του πρώτου δεκαλέπτου σε +2 στο ημίχρονο (48-46). Οι Κέρβεροι έχοντας πολυφωνία στην επίθεση δεν άφησαν τον αντίπαλο να ξεφύγει, ωστόσο το πρόβλημα στην άμυνα ήταν κάτι παραπάνω από εμφανές.

Το τρίτο δεκάλεπτο δε μας έκανε πιο σοφούς. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να παίζουν ωραίο μπάσκετ, οι άμυνες είχαν κάνει και πάλι περίπατο και το ντέρμπι κρατούσε για τα καλά. Οι γηπεδούχοι, άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων και διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα χάρη στα καλάθια των Μπαλαούρα, Αχή και Γκίκα. Ο Ζαΐμης από την άλλη μεριά κυριαρχούσε στο ζωγραφιστό, ενώ ο Συλιγνάκης σκόρσρε από μακρινή και μέση απόσταση. Σκορ τρίτου δεκαλέπτου, 65-62.

Με τον Οικονόμου να... ντύνεται Αχής και τον Μπαλαούρα να τα πηγαίνει εξαιρετικά τόσο στο οργανωτικό όσο και στο εκτελεστικό κομμάτι, οι γηπεδούχοι " έχτισαν" διψήφια διαφορά (76-64) στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου. Οι Κέρβεροι έκαναν αρκετές προσπάθειες να επιστρέψουν στο ματς, όμως οι γηπεδούχοι έβρισκαν απάντηση σε κάθε καλάθι που δέχονταν. Έτσι, με σωστή διαχείριση έφτασαν στη νίκη με 88-81 και βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 2-1.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Αχής με double double και 20 πόντους (4/7 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 10 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 14/33 δίποντα, 17/42 τρίποντα και 9/13 βολές. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ και έδωσαν 21 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 20/30 δίποντα, 23/37 τρίποντα και 2/6 βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ και έδωσαν 18 ασίστ.

Γκουρούδες (Μελάγιες): Αργυράκης 1, Αχής 20 (4), Βασιλάκης 2, Γκίκας 20 (5), Μελάγιες 15 (4), Μπαλαούρας 15 (2), Οικονόμου 15 (2)

Κέρβεροι (Συλιγνάκης): Αγγελόπουλος 3 (1), Γώγος 4, Ζαΐμης 18, Λαρεντζάκης 13 (3), Ντάγκας 13 (3), Παντελής 16 (2), Συλιγνάκης 14 (4)

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό κλίμα κάτω από το οποίο διεξήχθη το ματς.