14/05/2022
Kinglooney Tunes 17 12 21 27 - 77 -
Mpaloniakos 23 24 27 13 - 87 -

Δια περιπάτου ο Μπαλονιακός!

Στην επόμενη φάση των playoff ανόδου βρίσκεται ο Μπαλονιακός, καθώς για τους 32 της D2-League κέρδισε για δεύτερη φορά τους KingLooney Tunes με 77-87 στο κλειστό του Κάρβουνου και περιμένει να μάθει τον αντίπαλο του από το ζευγάρι Gallika & Piano – Aballiers!

Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησε ο Μπαλονιακός στο παιχνίδι, καθώς με 9 πόντους του Λαδιά, 6 του Καρατσαρέα και 4 του Λεβεντούρη, βρέθηκε δύο φορές στο +9 και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +6, 17-23. Ο Πουλοκέφαλος με 5 πόντους και ο Μάγκος με 4  τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ ένα τρίποντο είχε ο Βαχαβιώλος.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι ήταν καταιγιστικοί και με 9 νέους πόντους του Λαδιά, 6 του Μπαμπούση, 5 του Λεβεντούρη και 4 του Καρατσαρέα, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 18 πόντων, 29-47. Δεν μπόρεσαν οι KingLooney Tunes να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 6 πόντους του Μάγκου και τους 6 του Πουλοκέφαλου.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 8 πόντους του Λεβεντούρη, 6 του Λαδιά, 5 του Δημητροπούλου και βοήθειες των Καρατσαρέα – Μπαμπούση, ο Μπαλονιακός κλείδωσε ουσιαστικά τη νίκη, φτάνοντας την διαφορά στους 24, 50-74! Ο Πουλοκέφαλος με 8 πόντους και ο Μάγκος με 7 συνέχιζαν να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων, ενώ από 3 είχαν οι Παπούλιας και Παυλής. Σκορ τρίτης περιόδου 50-74!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού και έτσι οι γκρι έφτασαν εύκολα στη νίκη με 77-87, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Μπαμπούση και Γούλα. Στα τελευταία λεπτά για τους KingLooney Tunes ξεχώρισαν οι Παπούλιας, Πουλοκέφαλος και Μάγκος, μαζεύοντας έτσι την διαφορά της ήττας.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 13/20 βολές, 17/36 δίποντα και 10/37 τρίποντα. Πήραν 37 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές και έκαναν 14 λάθη. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 5/9 βολές, 32/69 δίποντα και 6/18 τρίποντα. Μάζεψαν 54 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Πολυτιμότερος των KingLooney Tunes ο Πουλοκέφαλος με 26 πόντους (double-double), έχοντας 3/5 βολές, 7/11 δίποντα και 3/10 τρίποντα. Μάζεψε 19 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και έκανε 2 λάθη. Betsson mvp του Μπαλονιακού ο Μπαμπούσης με 19 πόντους (double-double), έχοντας 3/5 βολές και 8/16 δίποντα. Πήρε 14 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 3 λάθη.

KingLooney Tunes (Βαχαβιώλος): Παυλής 7, Παπούλιας 9 (1), Βαχαβιώλος 6 (2), Αλεξόπουλος 2, Μάγκος 25 (4), Πουλοκέφαλος 26 (3), Τζαβιδόπουλος 2

Μπαλονιακός (Λεβεντούρης): Δημητρόπουλος 7 (1), Λεβεντούρης 17 (1), Γούλας 6, Μπαμπούσης 19, Λαδιάς 24 (2), Καρατσαρέας 14 (1)

Τι μας άρεσε: Το ελεύθερο μπάσκετ που έπαιξαν οι δύο ομάδες!