05/03/2023
Draft Fathers 23 15 15 15 - 68 -
Optimus Priamus 2 9 7 11 - 29 -

Δια περιπάτου οι Draft Fathers!

Εύκολο βράδυ είχαν χθες στο κλειστό του Αγίου Νικολάου οι Draft Fathers, καθώς στα πλαίσια της 20ης αγωνιστικής του πρώτου ομίλου της Development League κέρδισαν εύκολα τον αποδεκατισμένο Optimus Priamus με 68-29 και παραμένουν στην κορυφή παρέα με τον Blastiako!

Από πολύ νωρίς φρόντισαν οι Draft Fathers να καθαρίσουν το παιχνίδι, καθώς με 8 πόντους του Λαρεντζάκη, 7 του Σκληράκη και 4 του Γιαννακού, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας πόντων 21 πόντων, 23-2. Το μοναδικό καλάθι των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης σημείωσε ο Πάγκαλος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ανέβαλε δράση ο Ιωακείμ και με 8 δικούς του πόντους και 3 του Βλαχοθανάση, έστειλαν την ομάδα του Παππά στα αποδυτήρια με αέρα 27 πόντων, 38-11. Ο Καλτσάκας ήταν αυτός που έλυσε το επιθετικό πρόβλημα του Optimus Priamus στο δεύτερο δεκάλεπτο, πετυχαίνοντας 8 συνεχόμενους πόντους.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Λαρεντζάκης έβαλε ακόμη δύο τρίποντα και με τους 5 πόντους του Καρύδα, έδωσαν στους Draft Fathers προβάδισμα 35 πόντων, 53-18. Ο Νομικός με 4 πόντους και ο Καλτσάκας με ένα τρίποντο τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στο τρίτο δεκάλεπτο. Σκορ τρίτης περιόδου 53-18!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 68-29, έπειτα από εύστοχες προσπάθειες των Ιωακείμ, Βλαχοθανάση, Σκληράκη και Καρύδα. Για το συγκρότημα του Αντωνουσάκη στα τελευταία λεπτά βρήκαν στόχο οι Φουντουλάκης και Νομικός.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 4/7 βολές, 17/36 δίποντα και 10/31 τρίποντα. Πήραν 47 ριμπάουντ, έδωσαν 17 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 1/8 βολές, 11/42 δίποντα και 2/16 τρίποντα. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 14 λάθη.

Betsson mvp των Draft Fathers ο Σκληράκης με 15 πόντους (double-double), έχοντας 3/3 δίποντα και 3/11 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος του Optimus Priamus ο Νομικός με 8 πόντους, έχοντας 4/9 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

Draft Fathers (Παππάς): Κουνενιδάκης 2, Σκληράκης 15 (3), Βλαχοθανάσης 9, Ιωακείμ 16 (4), Καρύδας 9, Λαυκίδης, Γιαννακός 4, Σωτηρόπουλος 2, Λαρεντζάκης 11 (3), Μαστορόπουλος

Optimus Priamus (Αντωνουσάκης): Νομικός 8, Φλώρος 1, Φουντουλάκης 7 (1), Καλτσάκας 11 (1), Πάγκαλος 2, Σκουτέρης, Δημητρίου

Τι μας άρεσε: Το ελεύθερο μπάσκετ των δύο ομάδων!