16/09/2023
Red Goats 2 2 9 8 - 21 -
Los Abeles Fakers 15 14 18 13 - 60 -

Δια περιπάτου οι Fakers !

Το μεσημέρι του Σαββάτου στο κλειστό του Σπάρτακου οι νεοσύστατοι Red Goats υποδέχθηκαν τους Los Abeles Fakers στην πρεμιέρα της Development 2 League. Η ομάδα των Φωτεινού και Μαυρακάκη που, από λάθος συνεννόηση βρέθηκε στην πέμπτη κατηγορία της διοργάνωσης, είχε πολύ εύκολο έργο όπως φαίνεται και στο τελικό 21-60. Σε αναζήτηση χημείας και ρόλων η νέα ομάδα των Γιακουμή και Ερρίπη που έδειξε ανέτοιμη ακόμα.

Σαφής υπεροχή από νωρίς για τους μετέπειτα νικητές που έχτισαν γρήγορα σημαντική διαφορά, με το δίδυμο Κωνσταντίνου (7π.) και Λιάπης (4π.) να ξεχωρίζει. Μόλις ένα καλάθι δια χειρός Μπουλιαρίτη μέτρησαν οι γηπεδούχοι που βρέθηκαν σε δύσκολη θέση από τα πρώτα λεπτά της πρεμιέρας τους. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 2-15.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου το σκηνικό δεν άλλαξε. Επιμέρους σκορ 2-14 και η διαφορά πάνω από τους 20 πόντους, αφού οι Fakers συνέχισαν να σκοράρουν με συνέπεια, χάρη στους Τσαντζαλή (8π.), Κοτρώτσο (3π.) και Κωνσταντίνου (2π.). Στην αντίπερα όχθη, μονάχα ο Γιακουμής βρήκε τρόπο σύνδεσης με το αντίπαλο καλάθι. Σκορ ημιχρόνου, 2-14.

Μετά την ανάπαυλα οι Red Goats άρχισαν να βρίσκουν τα πατήματά τους, παρουσιάζοντας σαφώς καλύτερη εικόνα και σκοράροντας 9 πόντους, με πρωταγωνιστές τους Μπουλιαρίτη (3π.), Τσιαντή (2π.), Κοκκαράκη (2π.) και Κ.Γ. Ερρίπη (2π.). Οι Fakers βέβαια επικράτησαν και σε αυτό το δεκάλεπτο, όντας μάλιστα ακόμα πιο αποτελεσματικοί και βγάζοντας κάποιες εξαιρετικές συνεργασίες με τους Λιάπη (7π.), Μαυρακάκη (4π.) και Τσαντζαλή (3π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 13-47.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι διατήρησαν την βελτιωμένη εικόνα, συγκριτικά με το πρώτο μέρος, χωρίς όμως να καταφέρουν να μειώσουν τη διαφορά. Οι Fakers συνέχισαν να δουλεύουν τα plays τους και να προετοιμάζονται για τα επόμενα πιο απαιτητικά παιχνίδια του πρωταθλήματος, αφού η νίκη στην πρεμιέρα είχε εξασφαλιστεί από πολύ νωρίς.

Στο τέλος του αγώνα, οι Red Goats είχαν 9/40 δίποντα, 1/9 τρίποντα και 0/2 βολές. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές, ενώ είχαν 12 λάθη.

Στον αντίποδα, οι Los Abeles Fakers είχαν 18/45 δίποντα, 4/15 τρίποντα και 12/22 βολές. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, ενώ είχαν 6 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αντώνης Κωνσταντίνου με 17 πόντους και double-double, έχοντας 7/11 δίποντα και ¾ βολές. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, ενώ είχε 1 κλέψιμο, 3 λάθη και 1 μπλοκ σε 33 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σπύρος Τσιαντής 6 πόντους, έχοντας 3/10 δίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε 2 λάθη σε 23 λεπτά συμμετοχής.

Red Goats (Γιακουμής- Ερρίπης) : Αρνίδης 2, Γιακουμής 2, Ερρίπης Κ.Γ.4, Ερρίπης Α.Γ., Κοκκαράκης 2, Μπουλιαρίτης 5 (1), Τραχείλος, Τσιαντής 6.

Los Abeles Fakers (Φωτεινός) : Κοτρώτσος 3 (1), Κωνσταντίνου 17, Λιάπης 14, Λουκαίτης, Μαυρακάκης 7, Σμυρλής 2, Τσαντζαλής 15 (3), Φωτεινός 2.

Τι μας άρεσε : Η βελτίωση των Red Goats στο δεύτερο ημίχρονο, τα μακρινά σουτ του Τσαντζαλή και η κυριαρχία του Κωνσταντίνου στο χαμηλό post.