09/10/2021
Phoenix Bums 21 16 20 10 - 67 -
LazerWolves 10 13 8 16 - 47 -

Δια περιπάτου οι Phoenix Bums!

Στην επόμενη φάση του κυπέλλου βρίσκονται οι Phoenix Bums, καθώς κέρδισαν εύκολα τους Lazers με 67-47 και τερμάτισαν στην κορυφή του 20ου ομίλου του Basketaki Cup!

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Phoenix Bums στον αγώνα, καθώς με 7 πόντους του Καπετανάκη, 5 του Κοβάτσου, 5 του Πολυχρονίδη και 4 του Δασκαλάκη, προηγήθηκαν με 21-10. Ο Κατσαλής με δύο τρίποντα και οι Παπαθωμάς – Δουνδουλάκης με δύο πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά.

Έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά 14 πόντων, 37-23, μετά από δύο τρίποντα του Λάσπα, 5 πόντους του Καπετανάκη και τρίποντο του Δασκαλάκη. Δεν μπόρεσαν οι Lazers να αντιδράσουν ούτε και σε εκείνο το σημείο, παρά τους 7 πόντους του Κατσαλή και τους 6 του Αντωνακόπουλου.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι οράνιε, καθώς με 5 πόντους του Πολυχρονίδη, 5 του Καδά, 4 του Λάσπα και 4 του Δασκαλάκη, ξέφυγαν στους 26, 57-31. Ο Παπαθωμάς με 4 πόντους και οι Ουσακλίδης – Δουνδουλάκης βρήκαν τον δρόμο προς το αντίπαλο για τους Lazers στην τρίτη περίοδο. Σκορ τρίτης περιόδου 57-31!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Phoenix Bums κατέβασαν ταχύτητα, κάτι βέβαια που δεν τους επηρέασε, αφού με 5 πόντους του Λάσπα και τρίποντο του Καπετανάκη, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 67-47. Ο Δουνδουλάκης με 5 πόντους, ο Αντωνακόπουλος με 4 και ο Λούρας με ένα τριποντάκι ξεχώρισαν για τους Lazers στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 5/9 βολές, 19/40 δίποντα και 8/23 τρίποντα. Πήραν 42 ριμπάουντ, έδωσαν 15 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 20 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/14 βολές, 13/44 δίποντα και 4/19 τρίποντα. Μάζεψαν 32 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Κορυφαίος των Phoenix Bums ο Λάσπας με 15 πόντους, έχοντας 3/7 δίποντα και 3/4 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Lazers ο Αντωνακόπουλος με 12 πόντους, έχοντας 4/4 βολές και 4/9 δίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος.

Phoenix Bums (Κοβάτσος): Καδάς 5 (1), Κοβάτσος 9, Πολυχρονίδης 12 (2), Μπαλτζόγλου, Καπετανάκης 15 (1), Δασκαλάκης 11 (1), Λάσπας 15 (3)

Lazers (Αντωνακόπουλος): Κατσαλής 13 (3), Παπαθωμάς 8, Αντωνακόπουλος 12, Κοντιζάς, Δουνδουλάκης 9, Λούρας 3 (1), Ουσακλίδης 2

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή τους οι Phoenix Bums, φτάνοντας έτσι εύκολα στη νίκη!