12/07/2022
Brooklyn Bets by Amerikanos24 23 8 17 13 - 61 -
Aballiers 6 18 15 15 - 54 -

Δια περιπάτου στα προημιτελικά οι Brooklyn Bets!

Το εισιτήριο για τις 8 καλύτερες ομάδες της Summer D2-League πήραν χθες το βράδυ στον Κολωνό οι Brooklyn Bets, καθώς επικράτησαν για δεύτερη φορά των Aballiers με 61-54 και στα προημιτελικά θα βρουν στον δρόμο τους τους Bulldogs!

Από πολύ νωρίς οι Brooklyn Bets κλείδωσαν τη νίκη και την πρόκριση, καθώς με τους Αγγελόπουλο (6π), Σιαπάνη (5π), Αγρέβη (4π) και Μουχίμογλου (4π) να πετούν φωτιές, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 19 πόντων, 23-4. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 23-6, διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Γραμματικός, ενώ νωρίτερα ο ίδιος είχε πετύχει άλλους 4 πόντους.

Αλλαγή σκηνικού στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα, εκεί όπου με 8 πόντους του Παγάνου, 4 του Γραμματικού, 3 του Βερνίκου και 3 του Κρητικού, οι Aballiers μείωσαν στους 7, 31-24. Τους γηπεδούχους διατήρησαν σε θέση οδηγού σε εκείνο το σημείο τα τρίποντα των Μουχίμογλου και Αγγελόπουλου.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του Παναγιώτου έχτισε εκ νέου διψήφια διαφορά 15 πόντων, 45-30, κλείνοντας εν τέλει το τρίτο δεκάλεπτο στο +9, 48-39, έπειτα από 8 πόντους του Αγγελόπουλου, 5 του Σιαπάνη και τριποντάκι του Μουχίμογλου. Ο Γραμματικός συνέχιζε να ηγείται της επίθεσης των φιλοξενούμενων και στο τρίτο δεκάλεπτο, πετυχαίνοντας ακόμη 7 πόντους, ενώ 3 είχε ο Κρητικός. Σκορ τρίτης περιόδου 48-39!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στον Κολωνό και έτσι οι Brooklyn Bets έφτασαν δίκαια στη νίκη με 61-54, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Λυμπερόπουλου, Ρούσσου, Σάλλαρη και Μουχίμογλου. Για τους Aballiers στα τελευταία λεπτά βρήκαν στόχο οι Παγάνος, Γραμματικός, Βερνίκος και Κρητικός.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 7/12 βολές, 15/42 δίποντα και 8/34 τρίποντα. Πήραν 56 ριμπάουντ, έδωσαν 19 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 2 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/17 βολές, 22/54 δίποντα και 1/13 τρίποντα. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Betsson mvp για τους Brooklyn Bets ο Σιαπάνης με 10 πόντους (double-double), έχοντας 2/4 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος των Aballiers ο Γραμματικός με 19 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 7/14 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 3 λάθη.

Brooklyn Bets (Παναγιώτου): Αγγελόπουλος 17 (2), Χουσέας 1, Σιαπάνης 10 (2), Ρούσσος 2, Μπαμπάτσικος 3, Αγρέβης 6, Μουχίμογλου 12 (2), Λυμπερόπουλος 5 (1), Σάλλαρης 5 (1)

Aballiers (Θάνος): Τσαρτσάρας 1, Κρητικός 10, Παγάνος 17, Θάνος, Γραμματικός 19 (1), Βερνίκος 7

Τι μας άρεσε: Τόσο το εξαιρετικό ξεκίνημα των Brooklyn Bets, όσο και η μαχητικότητα των Aballiers!