06/10/2019
Peristeri Nets 13 19 25 16 - 73 -
Athens Deadbeats 7 7 5 10 - 29 -

Δια περιπάτου το πρώτο ροζ για τους Peristeri Nets!

Την πρώτη νίκη της ιστορίας τους πήραν χθες το βράδυ στον Κολωνό οι Peristeri Nets, καθώς για την τρίτη αγωνιστική του 23ου ομίλου του Basketaki Cup επικράτησαν εύκολα των Athens Deadbeats με 73-29!

Καλύτεροι ήταν οι Περιστεριώτες στο ξεκίνημα του αγώνα, καθώς με τρίποντο του Κανή και βοήθειες των Kalambay, Rostyslav, Hoti, Στιλπνόπουλο και Συρινίδη, προηγήθηκαν με 13-3, 3:00 για τη λήξη της πρώτης περιόδου. Πρόλαβαν να μειώσουν στους 6 οι φιλοξενούμενοι, 13-7, με τους Μπότση (5π) και Μουστάκα (2π) να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση.

Ίδια η εικόνα του παιχνιδιού και στην δεύτερη περίοδο, με τους Peristeri Nets να χτίζουν διψήφια διαφορά ασφαλείας 18 πόντων, 32-14, χάρη στους Συρινίδη, Κανή, Ντιαρά και Τρωιάνο, οι οποίοι σημείωσαν από 4 πόντους ο καθένας. Την σκυτάλη στην επίθεση των Athens Deadbeats σε εκείνο το διάστημα πήρε ο Γεωργαλάς, πετυχαίνοντας 5 συνεχόμενους πόντους.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσε τη νίκη στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του Κοζαδίνου, καθώς με 7 πόντους του Συρινίδη, 6 του Hoti, άλλους τόσους του Ντιαρά και 4 του Κανή, έφτασε την διαφορά στους 38, 57-19. Ο Μουστάκας από την περιφέρεια και ο Γεωργαλάς μέσα από το ζωγραφιστό σκόραραν στο τρίτο δεκάλεπτο για λογαριασμό της παρέας του Κωτσαδάμ. Σκορ τρίτης περιόδου 57-19!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τους Peristeri Nets να φτάνουν στην άνετη επικράτηση με 73-29 , έπειτα από 4 πόντους του Kalambay, τρίποντο του Περδετζόγλου και 3 του Ντιαρά. Για τους Athens Deadbeats στα τελευταία λεπτά ξεχώρισε ο Μουστάκας με 7 πόντους, ενώ 2 πρόσθεσε ο Γεωργαλάς.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 3/8 βολές, 32/79 δίποντα και 2/20 τρίποντα. Πήραν 74 ριμπάουντ, έδωσαν 15 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 6 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/14 βολές, 8/43 δίποντα και 2/15 τρίποντα. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Mvp των Peristeri Nets ο Ντιαρά με 13 πόντους (double-double), έχοντας 1/4 βολές και 6/6 δίποντα. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και 1 τάπα, έκλεψε 2 φορές και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος των Athens Deadbeats ο Γεωργαλάς με 9 πόντους, έχοντας 5/10 βολές, 2/7 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ και ήταν αλάνθαστος.

Peristeri Nets (Κοζαδίνος): Κανής 11 (1), Ακούρος 2, Στιλπνόπουλος 2, Rostyslav 4, Πανταζόπουλος, Hoti 4, Συρινίδης 13, Kalambay 8, Ντιαρά 13, Περδετζόγλου 10 (1), Τρωιάνος 6

Athens Deadbeats (Κωτσαδάμ): Κουτρούλης, Γεωργαλάς 9, Πολίτης, Μηνδρινός 3, Μουστάκας 12 (2), Μπότσης 5, Κωτσαδάμ

Τι μας άρεσε: Τόσο η σοβαρότητα των Peristeri Nets, όσο και η προσπάθεια που κατέβαλαν οι 7 Athens Deadbeats!