09/12/2019
Antilalos BC 20 15 14 15 - 64 -
Μίνωες 11 20 15 14 - 60 -

Δια πυρός και σιδήρου ο Αντίλαλος!

Σε ένα ντέρμπι από την αρχή μέχρι το φινάλε, ο Αντίλαλος επικράτησε με 64-60 των Μινώων και πήρε την τέταρτη νίκη του μετά την ολοκλήρωση της έκτης αγωνιστικής του τρίτου ομίλου της Development League!

Ανώτερος εμφανίστηκε ο Αντίλαλος στο ξεκίνημα της συνάντησης, εκεί όπου με 8 πόντους του Γκολέ, άλλους τόσους του Σουλτάτου και 4 του Νίκου Λάγιου, προηγήθηκε με 20-11! Ο Μπουραζάνης με τρίποντο και οι Κανελλόπουλος, Γκατζιάς, Μάρκος και Αλεξόπουλος ήταν αυτοί που έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά.

Στην δεύτερη περίοδο ήταν η σειρά των Μινώων να επιβάλουν τον δικό τους ρυθμό και με τους Κανελλόπουλο (6π), Αλεξόπουλο (4π), Παπαστάμο (4π) και Μάρκο (4π) να τραβούν το κουπί στην επίθεση, έριξαν την διαφορά στους 4, 35-31. Τους γηπεδούχους έστειλαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού οι Δήμου και Δημήτρης Λάγιος, με τον καθένα να βάζει δύο τριποντάκια.

Ίδια ματσάρα παρακολουθήσαμε και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Αντίλαλο να διατηρεί με νύχια και με δόντια το τιμόνι στα χέρια του με 49-46, χάρη σε 4 πόντους του Μάινα, 3 βολές του Δημήτρη Λάγιου και τρίποντο του Σουλτάτου. Την παρέα του Μπουραζάνη κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Αλεξόπουλος (5π), Κανελλόπουλος (4π) και Γκατζιάς (4π). Σκορ τρίτης περιόδου 49-46!

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο η ομάδα του Ζαμπέτα άντεξε μέχρι το φινάλε και με τους Λακιό (5π), Δημήτρη Λάγιο (4π) και Σουλτάτο (3π) να φωνάζουν παρών, έφτασε στην μεγάλη νίκη με 64-60! Πάλεψαν μέχρι το τελευταίο λεπτό οι Μίνωες, ωστόσο οι 4 πόντοι του Μάρκου, οι 4 του Κανελλόπουλου και το τρίποντο του Αλεξόπουλου δεν ήταν αρκετά για την ανατροπή.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 12/17 βολές, 11/31 δίποντα και 10/33 τρίποντα. Πήραν 37 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 16 φορές, έκαναν 20 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/8 βολές, 22/49 δίποντα και 4/12 τρίποντα. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές, έκαναν 21 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Mvp του Αντίλαλου ο Γκολές με 13 πόντους (double-double), έχοντας 2/4 βολές, 4/7 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 3 λάθη. Κορυφαίος για τους Μίνωες ο Κανελλόπουλος με 16 πόντους (double-double), έχοντας 8/20 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος.

Αντίλαλος (Ζαμπέτας): Λάγιος Δ. 13 (2), Λάγιος Ν. 6 (1), Μάινας 4, Σουλτάτος 14 (4), Δήμου 7 (2), Μπαμπλέκος, Γκολές 13 (1), Λακιός 7

Μίνωες (Δερδελάκος): Μπουραζάνης 3 (1), Μάρκος 11 (1), Πατίρης, Αλεξόπουλος 13 (2), Κανελλόπουλος 16, Παπαστάμος 6, Κυριακόπουλος 2, Δερδελάκος 1, Γκατζιάς 8

Τι μας άρεσε: Το «κυνηγητό» που παρακολουθήσαμε σε όλη την διάρκεια του αγώνα!