Orlando Tragics 11 15 22 12 - 60 -
Old Firm BC 16 11 16 13 - 56 -

Δια πυρός και σιδήρου οι Orlando Tragics!

11-16,15-11, 22-16, 12-13

Δύο στα δύο για τους Orlando Tragics στον τρίτο όμιλο της Development League, καθώς για την δεύτερη αγωνιστική κέρδισαν δύσκολα την Old Firm με 60-56 στο κλειστό του Περιστερίου!

Αν και άργησαν να βρουν στόχο οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της συνάντησης, η Old Firm με δύο τρίποντα του Ντραγκότι και 4 πόντους του Καλαμπάκου προηγήθηκε με 11-16. Το δίδυμο Γεροδήμου - Κριαλάκου με 4 πόντους έκαστος έδωσε τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι Orlando Tragics έκαναν την αντεπίθεσή τους και με 7 νέους πόντους του Γεροδήμου και 4 του Κριαλάκου, πήραν για πρώτη φορά κεφάλι στο σκορ με 26-24. Τελικά οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 26-27, χάρη σε έμμεσο τρίποντο του Ξυλιά, ενώ νωρίτερα από ένα τριποντάκι έβαλαν οι Ντραγκότι και Σανταμούρης.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Σιμιτιάν είχε τον έλεγχο του αγώνα, βρέθηκε δύο φορές στο +7, και τελικά με 7 ακόμη πόντους του Κριαλάκου, δύο τρίποντα του Ντρες, 5 πόντους του Αγγελιδάκη και 4 του Γεροδήμου, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +5, 48-43! Τις "Φίρμες" κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι Ντραγκότι και Καλαμπάκος με 7 και 5 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 48-43!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το συγκρότημα του Κανελλόπουλου έσφιξε την άμυνά του και με 7 πόντους του Καλαμπάκου, 3 του Μουγκαράκη και τρίποντο του Ντραγκότι, προσπέρασε με 54-56, 30" για το φινάλε. Ωστόσο, στο υπόλοιπο του ντέρμπι οι Ντρες και Αγγελιδάκης ήταν εύστοχοι από την γραμμή της φιλανθρωπίας και χάρισαν τη νίκη στους "Τραγικούς" με 60-56!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 18/26 βολές, 15/38 δίποντα και 4/23 τρίποντα. Πήραν 40 ριμπάουντ, έδωσαν 5 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές και έκαναν 17 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/14 βολές, 12/36 δίποντα και 8/32 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Betsson mvp των Orlando Tragics ο Γεροδήμος με 15 πόντους, έχοντας 2/3 βολές, 5/7 δίποντα και 1/8 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 5 λάθη. Πολυτιμότερος της Old Firm ο Ντραγκότι με 19 πόντους, έχοντας 1/1 βολή, 0/3 δίποντα και 6/10 τρίποντα. Πήρε 3 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και έκανε 2 λάθη.

Orlando Tragics (Σιμιτιάν): Αγγελιδάκης 8 (1), Γεροδήμος 15 (1), Κριαλάκος 17, Ντρες 14 (2), Κωνσταντίνου, Τσαμουράς 2, Τσοχαντάρης 4

Old Firm (Κανελλόπουλος): Βασιλείου, Αναχουρλής, Καλαμπάκος 18 (1), Κούβαρης, Μουγκαράκης 5, Κούτσικος 4, Ξυλιάς 7, Σανταμούρης 3 (1), Ντραγκότι 19 (6)

Τι μας άρεσε: Το τρομερό θέαμα που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες!