02/07/2022
Mandra Heat 15 11 9 11 - 46 -
Peristeri Phantoms 8 13 13 10 - 44 -

Δια πυρός και σιδήρου η Mandra Heat!

Μετά από ένα πολύ δυνατό ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, η Mandra Heat λύγισε τους Peristeri Phantoms με 46-44 στον Κολωνό στο πρώτο παιχνίδι της σειράς για τους 32 της Summer D2-League!

Ανώτερη εμφανίστηκε η Mandra Heat στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 8 πόντους του Ελευθεριάδη, 4 του Μανήσαλη και τρίποντο του Μπιτζιλέκη, προηγήθηκε με 15-5, 1:30 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 15-8, διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Παντελεάκης, ενώ νωρίτερα 3 πόντους πέτυχε ο Κρινής και 2 ο Κότσιρας.

Με 4 πόντους του Μώλου και τριποντάκι του Τσιλιώνη, οι γηπεδούχοι έχτισαν διψήφια διαφορά 12 πόντων, 26-14, 3:00 για την ανάπαυλα. Ωστόσο, οι Peristeri Phantoms αντέδρασαν άμεσα και με 4 πόντους του Φλάκα, 4 του Κότσιρα και τρίποντο του Βασταρδή, μείωσαν στους 5, 26-21!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Περιστεριώτες συνέχισαν την αντεπίθεσή τους και με 4 πόντους του Κότσιρα, 4 του Κρινή και τρίποντο του Αναστασόπουλου, πήρε για πρώτη φορά κεφάλι στο σκορ με 30-32. Τελικά η Mandra Heat έκλεισε και το τρίτο δεκάλεπτο ούσα σε θέση οδηγού με 35-34, με τον Μανήσαλη να κυριαρχεί μέσα στην ρακέτα και να σκοράρει 8 πόντους. Σκορ τρίτης περιόδου 35-34!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Μανδραίοι πήραν πιο σωστές επιλογές και με δράστες στην επίθεση τους Ελευθεριάδη, Σιώκη, Διολέτη και Τσιλιώνη, έφτασαν δύσκολα στη νίκη με 46-44. Για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Παντελεάκης, Κρινής και Κότσιρας.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 6/13 βολές, 11/33 δίποντα και 6/30 τρίποντα. Πήραν 38 ριμπάουντ, έδωσαν 5 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 5 λάθη και είχαν 3 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/18 βολές, 13/46 δίποντα και 2/15 τρίποντα. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 1 φορά, έκαναν 6 λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

Betsson mvp της Mandra Heat ο Μανήσαλης με 12 πόντους (double-double), έχοντας 4/6 βολές και 4/9 δίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 3 κοψίματα. Πολυτιμότερος των Peristeri Phantoms ο Παντελεάκης με 8 πόντους, έχοντας 4/4 βολές και 2/7 δίποντα. Πήρε 4 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, είχε 2 τάπες και έκανε 1 λαθάκι.

Mandra Heat (Τσιλιώνης): Ελευθεριάδης 13 (3), Τσιλιώνης 5 (1), Διολέτης 5 (1), Μανήσαλης 12, Μώλος 5, Μπιτζιλέκης 3 (1), Σιώκης 3

Peristeri Phantoms (Κότσιρας): Κρινής 12, Αναστασόπουλος 3 (1), Παντελεάκης 8, Φλάκας 6, Κότσιρας 12, Λαμπράκης, Βασταρδής 3 (1)

Τι μας άρεσε: Το πάθος των δύο ομάδων για τη νίκη!