30/10/2019
Athens Crips 9 7 4 12 - 32 -
Space Hellas 10 12 12 9 - 43 -

Δια πυρός και σιδήρου η Space Hellas!

Τη Δευτέρα το βράδυ 28 Οκτωβρίου στο κλειστό γήπεδο του Seven για την έναρξη του πρώτου ομίλου της Master , η Space Hellas σε πολύ δυνατό ματς που έπεφταν κορμιά επικράτησε των Athens Crips με 43-32.

Η Space ξεκίνησε το ματς καλύτερα και προηγήθηκε στο σκορ με πρωταγωνιστή τον Βεργόγιαννη(6) και βοήθειες από Κωσταντινίδη, Καπόπουλο και Ντουμάνη ενώ οι Athens Crips με τον Γκουγκούση(7) σε θέση οδηγού και βοήθεια του Μαρακάκη μειώσε 9– 10.

Το δεύτερο δεκάλεπτο άνοιξε με καλάθι του Ντουμάνη αλλά στην συνέχεια οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 7– 0 με Γιγουρτάκη, Κουρκουλή και Γκουγκούση παίρνοντας προβάδισμα με 16 – 12.Από εκείνο το σημείο και μετά όμως η ομάδα του Ντουμάνη έδειξε υπομονή στην επίθεση και βρίσκοντας λύσεις από Μπαμπάκο, Σιαρέ, Ηλιόπουλο και Δουλαβέρη πήγε στο ημίχρονο με το υπέρ της 16 – 22.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Παπαδόπουλου έδειχνε εκνευρισμένη και πέτυχε μόνο δύο καλάθια με Μαρακάκη και Γκουγκούση , ενώ στην αντίπερα όχθη η Space Hellas έδειχνε να φέρνει το ματς στα μέτρα της παίρνοντας διαφορά 14 πόντων με τους Ηλιόπουλο, Καπόπουλο, Βεργόγιαννη(4) , Ντουμάνη και Μπαμπάκο να σκοράρουν.

Στο ξεκίνημα του τέταρτο δεκάλεπτο η διαφορά άνοιξε κι άλλο με τρίποντο του Βεργόγιαννη και βολές από Μπαμπάκο, Ντουμάνη , ενώ στην συνέχεια οι Crips μείωσαν με Κουρκουλή , Γκουγκούση και Αργυρό σε 27 – 39.Στα 4 λεπτά που απέμεναν για την λήξη του ματς οι μάχες ήταν πολύ δυνατές κάτω τα καλάθια αλλά η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Μαρακάκης, Κουγιουμτζόπουλος από τη μία και ο Ντουμάνης με 4 πόντους από την άλλη διαμόρφωσαν το τελικό 32 – 43.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Παναγιώτης Ντουμάνης με 12 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 τάπα ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Κουρκουλής με 5 πόντους, 10 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα.

Συνολικά οι Crips είχαν 7-38 δίποντα, 3 – 24 τρίποντα, 9– 16 βολές, κατέβασαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη. Η Space είχε 13 – 40 δίποντα, 3– 9 τρίποντα, 8 – 15 βολές, κατέβασε 44 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 5 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 19 λάθη.

Athens Crips (Παπαδόπουλος): Κουγιουμτζόπουλος 3, Γκουγκούσης 14(7ρ.), Παπαδόπουλος, Αργυρός 2, Κουρκουλής 5(10ρ.), Λάντζας, Μαρακάκης 6, Γιγουρτάκης 2 (7ρ.).

Space Hellas (Ντουμάνης): Αναστασόπουλος, Βεργόγιαννης 13, Κωνσταντινίδης 1 (13ρ.), Μπαμπάκος 3 (12ρ.), Ντουμάνης 12 (7ρ.), Δουλαβέρης 2, Σιαρές 6, Ηλιόπουλος 3, Καπόπουλος 3.

Τι μας άρεσε: Η δύναμη στα ριμπάουντ που πρόσφεραν Κωνσταντινίδης – Μπαμπάκος στην Space Hellas.