15/10/2020
Space Jam 14 15 9 12 - 50 -
Mpaloniakos 14 10 11 10 - 45 -

Δια πυρός και σιδήρου η Space Jam!

Σε ματς ακατάλληλο για καρδιακούς, η Space Jam κέρδισε δύσκολα τον Μπαλονιακό με 50-45 και πήρε το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα της χρονιάς στα πλαίσια της δεύτερης αγωνιστικής του έκτου ομίλου της D2-League!

Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησε η Space Jam, καθώς με 5 πόντους του Ψαρόπουλου, 4 του Κώστα Χατζόπουλου και τρίποντο του Μαυροσκότη, προηγούταν με 10-4 στο πρώτο πεντάλεπτο. Στη συνέχεια της περιόδου οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με 7 πόντους του Γιώργου Χατζόπουλου και 5 του Λεβεντούρη, έφεραν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 14-14!

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και με 6 συνεχόμενους πόντους του Ψαρόπουλου και τριποντάκι του Μαυροσκότη, βρέθηκαν στο +7, 29-22. Το σκορ του πρώτου μέρους, 29-24, διαμόρφωσε για λογαριασμό του Μπαλονιακού ο Αγγελογιαννόπουλος, ο οποίος σημείωσε 8 συνεχόμενους πόντους σε εκείνο το σημείο.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Μαυροσκότης έβαλε ακόμη 4 πόντους και μαζί με το τρίποντο του Μυρίλλου, έβαλαν την Space Jam στο +11, 35-24. Ωστόσο, οι γκρι απάντησαν για ακόμη μια φορά και με τον Γιώργο Χατζόπουλο να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 6 πόντους, μείωσαν στους 3, 38-35, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Ντέρμπι μέχρι τελικής πτώσης ήταν το ματς και στην τελευταία περίοδο, όπου οι μάχες ήταν δυνατές και το φινάλε συγκλονιστικό. Ο Μπαλονιακός κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ για δεύτερη φορά με 43-44, 4:00 για την λήξη, μετά από 4 πόντους του Λεβεντούρη, 3 του Αγγελογιαννόπουλου και τρίποντο του Γιώργου Χατζόπουλου. Στο τελευταίο κομμάτι, όμως, του αγώνα η Space Jam ήταν πιο ψύχραιμη και με τους Κώστα Χατζόπουλο (5π), Μπενετάτο (3π) και Λεντάρη (2π) να βγάζουν το φίδι από την τρύπα, έφτασε στη νίκη με 50-45!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 12/19 βολές, 13/33 δίποντα και 4/27 τρίποντα. Πήραν 42 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 5/20 βολές, 14/43 δίποντα και 4/14 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές και έκαναν 23 λάθη.

Κορυφαίος της Space Jam ο Κώστας Χατζόπουλος με 11 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 5/9 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος για τον Μπαλονιακό για ακόμη μια φορά ο Λεβεντούρης με 11 πόντους (double-double), έχοντας 2/6 βολές, 3/10 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Πήρε 13 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και υπέπεσε σε 7 λάθη.

Space Jam (Μαυροσκότης): Γιακουμής, Μπενετάτος 3 (1), Μυρίλλος 5 (1), Γαλάνης, Μαυροσκότης 10 (2), Χατζόπουλος Κ. 11, Πέτσας 2, Λεντάρης 4, Ψαρόπουλος 13, Κολέογλου 2

Mpaloniakos (Κατσώνης): Λεβεντούρης 11 (1), Σιδέρης 4, Παναγιωτίδης 2, Κατσώνης 1, Αγγελογιαννόπουλος 11, Παπαβασιλείου, Χατζόπουλος Γ. 16 (3)

Τι μας άρεσε: Το τρομερό φινάλε του ντέρμπι!