07/07/2020
Reptors 6 14 13 18 - 51 -
Hoopers BC 12 14 11 15 - 52 -

Δια πυρός και σιδήρου οι Enersizers!

Σε ένα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι από την αρχή ως το τέλος, οι Enersizers επικράτησαν στο νήμα (51-52) των Rapetors και απέκτησαν προβάδισμα ισχνό πρόκρισης στην επόμενη φάση των playoff της Development 2. Η ομάδα του Τσεκούρα είχε περισσότερη ώρα τον έλεγχο του αγώνα, βρέθηκε μόλις μία φορά πίσω στο σκορ και κατάφερε έστω και δύσκολα να κάμψει την αντίσταση των Rapetors.

Πολύ νευρικό ήταν το ξεκίνημα των δύο ομάδων, με αποτέλεσμα να μην μπορούν να βρουν ρυθμό. Λάθη και βιαστικές επιλογές στην επίθεση είχαν πρωταγωνιστικό ρόλο. Χαρακτηριστικό είναι πως σε πέντε λεπτά οι δύο ομάδες είχαν σκοράρει μόλις πέντε πόντους (2-3). Από εκεί και πέρα, ωστόσο οι Enersizers ανέβασαν την ένταση στην άμυνα, βρήκαν λύσεις στον αιφνιδιασμό και επέβαλαν τον ρυθμό τους. Οι Rapetors αντιθέτως συνέχισαν να κάνουν εύκολα λάθη και το τέλος της πρώτης περιόδου τους βρήκε στο -6 (6-12).

Η αντίδραση των Rapetors δεν άργησε να έρθει. Με σημείο αναφοράς την πιεστική τους άμυνα, βρήκαν ρυθμό και στην επίθεση, μείωσαν σε 15-18 με μπροστάρηδες τους Παπαγεωργίου, όμως δεν είχαν διάρκεια. Οι Enersizers ανταπεξήλθαν στην πίεση του αντιπάλου και βρήκαν ξανά ρυθμό. Ο Σιδέρης στην επίθεση και ο Λιόκας στην άμυνα έδωσαν σημαντικές λύσεις στην επίθεση και οι φιλοξενούμενοι όχι μόνο διατηρήθηκαν σε θέση οδηγού, αλλά συντήρησαν και διαφορά έξι πόντων (20-26).

Τα λάθη, οι βιαστικές επιλογές και η αστοχία επέστρεψαν στο δεύτερο ημίχρονο και κράτησαν για περίπου τέσσερα λεπτά. Κι αυτό διότι από εκεί και πέρα οι Rapetors έβγαλαν την αντίδραση που έψαχναν τόση ώρα. Πίεσαν στον αντίπαλο στην άμυνα, έδειξαν υπομονή στην επίθεση και μείωσαν σε 30-30, 3:40′ πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Την ίδια στιγμή οι Enersizers είχαν γίνει πολύ ευάλωτοι αμυντικοί, όμως ακόμη κι έτσι δεν έχασαν το προβάδισμα. Ακούμπησαν τη μπάλα στο ζωγραφιστό αξιοποιώντας Λιαράκο – Στανωτά και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενοι  37-33.

Με το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου οι Enersizers αύξησαν την πίεση τους και προσπάθησαν να ξεφύγουν στο σκορ. Προηγήθηκαν με 42-35 και λίγο αργότερα με 47-39, όμως τίποτα δεν είχε τελειώσει. Οι Rapetors συνέχισαν να είναι καλοί στην άμυνα, όμως δεν έβρισκαν λύσεις στην επίθεση. Αυτές ήρθαν από τον πάγκο. Ο Ντόβας με τρία διαδοχικά τρίποντα έβαλε την ομάδα του για πρώτη μπροστά στο σκορ (48-47) και το ματς πήρε φωτιά 1:30′ πριν το τέλος. Ο Σιδέρης με 3/4 βολές επανέφερε την ομάδα του σε θέση οδηγού (48-50) και ο Τσεκούρας από το ίδιο σημείο της έδωσε… αέρα τεσσάρων πόντων (48-52). Ο Ντόβας και πάλι μείωσε στο καλάθι (50-52), οι Rapetors έβγαλαν την άμυνα, όμως ο Πατσουράκης έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει από τη γραμμή των βολών, διαμορφώνοντας το τελικό 51-52.

Συνολικά οι Rapetors είχαν 19/59 εντός πεδιάς, 5/17 τρίποντα και 8/22 ελεύθερες βολές, μάζεψαν 34 ριμπάουντ (9-25), μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη. Από την άλλη, οι Enersizers είχαν 20/55 εντός πεδιάς, 2/8 τρίποντα και 10/19 ελεύθερες βολές, μάζεψαν 46 ριμπάουντ (13-33), μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 19 λάθη.

Rapetors (Πατσουράκης): Παπαγεωργίου Α. 6, Πατσουράκης 8 (9ρ.), Κορρές Β. 1, Σακελλαρόπουλος 5, Καίσαρης 2, Μήλιος 3, Ντόβας 11, Παπαγεωργίου Κ. 11, Κορρές Π. 4, Κοτζακουλάκης.

Enersizers (Τσεκούρας): Μπίθας 2, Λιαράκος 6, Σιδέρης 19, Γεωργόπουλος 3, Δημάκης, Στανωτάς 12 (11ρ.), Ματθαίος 2, Τσεκούρας 4, Κατσάφαρος, Λιόκας 4.

Τι μας άρεσε: Σίγουρα το γεγονός πως οι Rapetors έφτασαν κοντά σε μία μεγάλη ανατροπή, αλλά και η αντίδραση των Enersizers όταν βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο.