07/11/2021
Greek Freaks 7 9 12 8 - 36 -
Los Lampriniers 4 16 9 10 - 39 -

Δια πυρός και σιδήρου οι Los Lampriniers!

Επιστροφή στις νίκες για τους Los Lampriniers στον όγδοο όμιλο της D2-League, καθώς μετά από ένα πολύ δυνατό ματς κέρδισαν τους Greek Freaks με 36-39 για την τέταρτη αγωνιστική στο κλειστό του Κολωνού!

Φτωχό από πλευράς θεάματος ήταν το ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τους Greek Freaks να προηγούνται με 7-4, μετά από 4 πόντους του Λεοντιάδη και δίποντο του Καπατσώρη, ενώ για τους φιλοξενούμενους τις λύσεις στην επίθεση έδωσε ο Αντωνόπουλος, πετυχαίνοντας και τους 4 πόντους της ομάδας του.

Στην δεύτερη περίοδο οι Los Lampriniers έλυσαν το επιθετικό τους πρόβλημα και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αντωνόπουλο με 9 πόντους, αλλά και βοήθειες των Γκόλια, Σκούρτα και Γκαραγκάνη, πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 16-20. Τους γηπεδούχους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Λεοντιάδης και Προκάκης με 4 και 3 πόντους, αντίστοιχα.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι μωβ πήραν για πρώτη φορά αέρα 8 πόντων, 16-24, με τον Βαμβακά να ηγείται της επίθεσης της ομάδας του με 5 πόντους. Ωστόσο, τα Φρικιά δεν άφησαν τον αντίπαλο να ξεφύγει και με 4 πόντους του Τσαμπαρλή και βοήθειες των Προκάκη, Κυριάκου, Λεοντιάδη και Θεοχάρη, πλησίασαν στον πόντο, 28-29, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Greek Freaks κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με 36-33, 5:00 για την λήξη, χάρη σε 6 πόντους του Λεοντιάδη και καλάθι του Τσαμπαρλή. Στο υπόλοιπο, όμως, του αγώνα οι γηπεδούχοι ήταν άποντοι και έτσι οι Los Lampriniers έφτασαν στη μεγάλη νίκη με 36-39 , με τους Βαμβακά και Αντωνόπουλο να φωνάζουν παρών στο πιο κρίσιμο σημείο.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 10/21 βολές, 10/41 δίποντα και 2/21 τρίποντα. Πήραν 45 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 5/14 βολές, 14/45 δίποντα και 2/23 τρίποντα. Μάζεψαν 54 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος των Greek Freaks ο Τσαμπαρλής με 7 πόντους, έχοντας 1/4 βολές και 3/8 δίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 4 λάθη. Κορυφαίος των Los Lampriniers ο Αντωνόπουλος με 18 πόντους (double-double), έχοντας 3/4 βολές, 6/8 δίποντα και 1/5 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

Greek Freaks (Σκλαβενίτης): Προκάκης 6 (1), Λεοντιάδης 16 (1), Σκλαβενίτης 2, Τσαμπαρλής 7, Κυριάκου 2, Καπατσώρης 3, Σύλλας, Θεοχάρης 2

Los Lampriniers (Ρίζος): Σκούρτας 2, Γκαραγκάνης 6, Ρίζος, Βαμβακάς 7, Αποστόλου 1, Γκόλιας 5 (1), Βασιλάκης, Αντωνόπουλος 18 (1)

Τι μας άρεσε: Οι πολλές ανατροπές του αγώνα και το πάθος που έβγαλαν οι δύο ομάδες για τη νίκη!

Τι δεν μας άρεσε: Η αστοχία των δύο ομάδων από την περιφέρεια!