13/12/2022
Πλατειακοί 13 3 24 16 - 56 -
Γιουγκοπιάστηκα 12 18 9 11 - 50 -

Δια πυρός και σιδήρου οι The Shot!

Το πέμπτο συνεχόμενο ροζ φύλλο αγώνα στον τέταρτο όμιλο της Master League πήραν χθες οι The Shot, καθώς μετά από ένα πολύ δυνατό ματς, λύγισαν στο φινάλε την Γιουγκοπιάστηκα με 56-50 και ανέβηκαν στην δεύτερη θέση μετά την ολοκλήρωση της έβδομης αγωνιστικής!

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 13-12 υπέρ των The Shot, χάρη σε 7 πόντους του Βλασταρίδη και τρίποντο του Κανταρτζή. Ο Πατάγιας με 5 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ 3 είχε ο Κορωνάκος.

Στην δεύτερη περίοδο η Γιουγκοπιάστηκα έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ και με 5 πόντους του Κορωνάκου, 4 του Νικολαΐδη και τρίποντα των Σακαρέλου, Μπαντρά και Πατάγια, έχτισε διψήφια διαφορά ασφαλείας 14 πόντων, 16-30. Το μοναδικό καλάθι των γηπεδούχων σε εκείνο το σημείο πέτυχε ο Μποφίλης από την περιφέρεια.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ήταν η σειρά των The Shot να στήσουν το δικό τους πάρτι, αφού με 15 πόντους του Κανταρτζή, 4 του Ντιμπ και 3 του Χριστοφορίδη, προσπέρασαν με 40-39. Ο Σακαρέλος με δύο τρίποντα και ο Πουριέζης με ένα δίποντο βρήκαν στόχο για τους κίτρινους στο τρίτο δεκάλεπτο! Σκορ τρίτης περιόδου 40-39!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι "ροζούληδες" είχαν την ψυχολογία με το μέρος τους και με δράστες στην επίθεση τους Ντιμπ, Κοντομίχη και Αναστασάκη, έφτασαν στη δύσκολη νίκη με 56-50. Για την "Γιούγκο" στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Νικολαΐδης, Κορωνάκος και Πατάγιας.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 6/13 βολές, 13/36 δίποντα και 8/24 τρίποντα. Πήραν 37 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/19 βολές, 9/30 δίποντα και 6/26 τρίποντα. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 15 λάθη.

Betsson mvp των The Shot ο Κανταρτζής με 19 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 3/7 δίποντα και 4/7 τρίποντα. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος της Γιουγκοπιάστηκα ο Πατάγιας με 10 πόντους, έχοντας 3/4 βολές, 2/2 δίποντα και 1/8 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

The Shot (Κανταρτζής): Αναστασάκης 2, Βλασταρίδης 9 (1), Βούλγαρης 1, Κανταρτζής 19 (4), Χριστοφορίδης 3, Μποφίλης 3 (1), Κοντομίχης 7 (1), Ντιμπ 12 (1)

Γιουγκοπιάστηκα (Πατάγιας): Κορωνάκος 10, Κύρκος 3, Νικολαΐδης 13 (1), Πατάγιας 10 (1), Μπαντράς 3 (1), Πουριέζης 2, Σακαρέλος 9 (3)

Τι μας άρεσε: Η επιστροφή των The Shot στο τρίτο δεκάλεπτο!