06/02/2020
West Kings 10 16 16 12 - 54 -
Limoges 11 15 13 14 - 53 -

Δια πυρός και σιδήρου οι West Kings!

Σε ένα ματς για γερά νεύρα, οι West Kings πανηγύρισαν μεγάλη νίκη με σκορ 54-53 επί της Limoges. Ντέρμπι από την αρχή μέχρι το τέλος, το παιχνίδι κρίθηκε στο τελευταίο σουτ, με τη Limoges να αστοχεί και την ομάδα του Μαρφαντά να παίρνει το ροζ φύλλο.

Νευρικά ξεκίνησαν το ματς οι δύο ομάδες, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να είναι πολύ άστοχες. Η Limoges προηγήθηκε με 10-5, ωστόσο σε καμία περίπτωση δεν μπορούσε να ελέγξει τον ρυθμό. Όχι ότι οι West Kings πήγαιναν πίσω. Παρόλα αυτά αν και σκόραραν με το… σταγονόμετρο έμειναν κοντά στο σκορ (10-11).

Στη δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες βρήκαν καλύτερο ρυθμό, ειδικά στην επίθεση, με τους West Kings να ανακτούν το προβάδισμα (20-17). Η αντίδραση της Limoges, ωστόσο, δεν άργησε να έρθει. Με πλουραλισμό στην επίθεση και συνέπεια στην άμυνα, οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν την κατάσταση και ισοφάρισαν σε 26-26 στο φινάλε του ημιχρόνου με καλάθι του Σταμάτη.

Κάπως έτσι κύλισε το παιχνίδι και στην επανάληψη. Ο Δακουτρός προστέθηκε στην επιθετική εξίσωση των West Kings, δίνοντας σημαντικές λύσεις και η ομάδα του μπήκε και πάλι σε θέση οδηγού (36-35). Η Limoges απάντησε με Θωμαδάκη – Αναστόπουλο, όμως αυτή τη φορά κάτι έλειπε και δεν κατάφερε να προσπεράσει (42-39).

Παρόλα αυτά, η Limoges συνέχισε στο ίδιο τέμπο και στην τέταρτη περίοδο και δεν άργησε πολύ να ανακτήσει το προβάδισμα. Προηγήθηκε με 48-46, 4:16’ πριν το τέλος, όμως τίποτα δεν είχε τελειώσει. Το παιχνίδι συνέχισε σε τεντομένο σχοινί. Οι West Kings έβγαλαν σπουδαίες άμυνες τις οποίες μετουσίωσαν σε πόντους στην απέναντι πλευρά του γηπέδου και με καλάθι του Φωτόπουλου προηγήθηκαν 54-53, 7’’ πριν το φινάλε. Στην τελευταία επίθεση, η Limoges αστόχησε και η ομάδα του Μαρφαντά ήταν εκείνη που πανηγύρισε τη νίκη.

Οι West Kings τελείωσαν το ματς με 19-76 σουτ (25%), εκ των οποίων 6-24 τρίποντα (25%), 10-15 βολές (66.7%), μάζεψαν 52 ριμπάουντ (15-37), μοίρασαν 7 ασίστ, έκαναν 2 κλεψίματα και υπέπεσαν σε 11 λάθη. Από την άλλη πλευρά, η Limoges είχε 20-61 σουτ (32.8%), εκ των οποίων 2-15 τρίποντα (13.3%), 11-20 βολές (55%), 42 ριμπάουντ (2-40), 9 ασίστ, 5 κλεψίματα και 10 λάθη.

West Kings (Μαρφαντάς): Σαρλής, Κυρμιζόγλου, Πεζούλας 11 (10ρ.), Χριστοδούλου 3, Δακουτρός 18, Καραγκούνης 5, Αναστόπουλος 4, Φωτόπουλος 7 (11ρ.), Σταυρούλης 6.

Limoges (Ευριπιώτης): Θωμαδάκης 12, Αναστόπουλος 5 (8ρ., 4 ασίστ), Καραντζούνης 2, Σταμάτης 7, Μπραντίτσας 3, Γκουρβέλος 5 (14ρ.), Δεληγιώργης 8, Βασιλόπουλος 11 (10ρ.).

Τι μας άρεσε: Ο χαρακτήρας που έδειξαν οι West Kings στα δύσκολα σημεία.