11/06/2020
Athens Crips 15 17 8 15 - 55 -
Piranhas 18 15 5 18 - 56 -

Δια πυρός και σιδήρου τα Piranhas!

Με καλάθι του Τσατσάκου στο φινάλε τα Piranhas, μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, επικράτησε 56-55 των Athens Crips, στην επιστροφή των δύο ομάδων στην αγωνιστική δράση. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από την αρχή μέχρι το τέλος και καμία ομάδα δεν μπόρεσε να επιβάλει το ρυθμό της. Οδηγήθηκε σε φινάλε θρίλερ, με τους παίκτες του Γιάννη Βρύλη να αποδεικνύονται πιο αποτελεσματικοί και έχοντας την τύχη με το μέρος τους να παίρνουν μία πολύ σημαντική νίκη ενόψει της συνέχειας στη Master League.

Τα Piranhas ξεκίνησαν δυναμικά το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 7-0, χάρη σε διαδοχικά καλάθια του Μαρκόπουλου, ωστόσο η αντίδραση των Athens Crips δεν άργησε να έρθει. Με υπομονή στην επίθεση και σημείο αναφοράς στην καλή τους άμυνα, οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό και ισοφάρισαν σε 14-14 στα μισά της πρώτης περιόδου. Παρόλα αυτά, δεν κατάφεραν να προσπεράσουν, με τα Piranhas να ολοκληρώνουν την πρώτη περίοδο από θέση οδηγού (15-18).

Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε καθόλου στη συνέχεια. Ναι μεν τα Piranhas συνέχισαν να προπορεύονται στο σκορ (24-28), όμως δεν μπόρεσαν να «χτίσουν» διαφορά ασφαλείας.  Οι Athens Crips σταδιακά βρήκαν τον καλό τους εαυτό και όχι μόνο δεν επέτρεψαν στον αντίπαλο να ξεφύγει στο σκορ, αλλά από τα μέσα της δεύτερης περιόδου και μετά πάτησαν το… γκάζι και προσπέρασαν για πρώτη φορά (32-30). Ούτε αυτή τη φορά όμως ήλεγξαν τον ρυθμό και το τέλος του ημιχρόνου τους βρήκε πίσω στο σκορ (32-33).

Στην επανάληψη τα πράγματα άλλαξαν τελείως, αφού οι δύο ομάδες… χάλασαν κατά πολύ τα ποσοστά τους στην επίθεση. Το βάρος έπεσε στην άμυνα και ως εκ τούτου αμφότερες οι ομάδες σκόραραν με το… σταγονόμετρο. Ο συγκεκριμένος αριθμός φαίνεται πως ευνόησε τους Athens Crips, αφού αυτή τη φορά κατάφεραν να ελέγξουν περισσότερο την κατάσταση. Προηγήθηκαν με 38-36 και ολοκλήρωσαν το δεκάλεπτο από θέση οδηγού (40-38)

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου η εικόνα της αναμέτρησης παρέμεινε η ίδια με τους Athens Crips να παίρνουν προβάδισμα τεσσάρων πόντων (46-42). Κάπου εκεί, τα Piranhas αντέδρασαν και με μπροστάρη τον Τριανταφύλλη απάντησαν με σερί 10-0 που τους έφερε στο +6 (46-52). Τίποτα ωστόσο δεν είχε τελειώσει. Οι Athens trips απάντησαν με το ίδιο… νόμισμα, προηγήθηκαν με 54-52, όμως δεν κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα. Ο Τσατσάκος αρχικά ισοφάρισε σε 54-54 και λίγο αργότερα με φόλοου έγραψε το 56-55, με τους Athens Crips να χάνουν την τελευταία επίθεση και να διαμαρτύρονται έντονα για φάουλ στον Γκουγκούση.

Οι Athens Crips τελείωσαν το ματς με 20-63 σουτ (31.7%), εκ των οποίων 2-16 τρίποντα (12.5%), 13-29 βολές (44.8%), μάζεψαν 45 ριμπάουντ (16-29), μοίρασαν 5 ασίστ, έκαναν 6 κλεψίματα και υπέπεσαν σε 16 λάθη. Από την άλλη πλευρά, τα Piranhas είχαν 19-61 σουτ (31.1%), εκ των οποίων 5-20 τρίποντα (25%), 13-31 βολές (41.9%), 40 ριμπάουντ (13-27), 8 ασίστ, 5 κλεψίματα και 14 λάθη.

Athens Crips (Παπαδόπουλος): Γκουγκούσης 8 (4ρ.), Σαλπέας 8 (11 ρ.), Παπαδόπουλος, Αργυρός Κ. 8, Σμυρλής 7, Λάντζας 6 (9ρ.), Μαρακάκης 7 (6ρ.), Αργυρός Π. 2, Γιγουρτάκης 9 (8ρ.), Μαρκαντώνης.

Piranhas (Βρύλης): Γρηγόριου 6 (11ρ.), Τριανταφύλλης 6, Παλαιοδημόπουλος 8 (7ρ.), Αμπατζόγλου 1, Τσατσάκος 9 (6ρ.), Κανλής, Λάιος 1, Μαρκόπουλος 18, Αφουξενίδης 7 (8ρ.).

Τι μας άρεσε: Το πάθος των δύο ομάδων για τη νίκη και η αντίδραση των Piranhas στο φινάλε.