01/10/2019
Titans 13 12 14 14 8 61 -
Ιχώρ 14 14 13 12 7 60 -

Δια χειρός Γιάννη Ηλιαδάκη οι Titans!

Μετά από ένα πραγματικό ντέρμπι σε όλη την διάρκεια του αγώνα, οι Titans λύγισαν στις λεπτομέρειες τον Ιχώρ με 61-60 στην παράταση και έκαναν το 3/3 στον 20ο όμιλο του κυπέλλου, οπότε θα πάνε αήττητοι στον τελικό κόντρα στους Bench Boys, έχοντας σε μεγάλα κέφια τον Γιάννη Ηλιαδάκη με 23 πόντους και 19 ριμπάουντ!

Αν και βρέθηκε να χάνει στα πρώτα τρία λεπτά με 7-0, ο Ιχώρ έκλεισε την πρώτη περίοδο όντας σε θέση οδηγού με 13-14, χάρη σε δύο τρίποντα του Νάζου και 4 πόντους του Ευαγγέλου. Για τους γηπεδούχους στα πρώτα λεπτά τις λύσεις στην επίθεση έδωσαν οι Γρηγοριάδης (5π), Μούρτος (4π) και Καρατσόλης (4π).

Ίδια η εικόνα της αναμέτρησης και στην δεύτερη περίοδο, μιας και οι δύο ομάδες συνέχιζαν να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ, με το συγκρότημα του Μπάστα να διατηρεί το τιμόνι στα χέρια του, 25-28, έπειτα από 6 νέους πόντους του Ευαγγέλου και τρίποντα των Νάζου – Στάμαργα. Το δίδυμο Μπαμπάτσικου – Γιάννη Ηλιαδάκη ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των Titans, με τον πρώτο να βάζει δύο τρίποντα και τον δεύτερο 4 πόντους.

Με 6 πόντους του Γιάννη Ηλιαδάκη και 4 του Καρατσόλη, οι “Τιτάνες” πήραν τα ηνία του παιχνιδιού με 35-32 στα μέσα της τρίτης περιόδου. Ωστόσο, για ακόμη μια φορά ο Ιχώρ βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο φινάλε του δεκαλέπτου, 39-41, με τον Τσιπλάκο να ηγείται της επίθεσης της ομάδας του με 6 πόντους και τον Νάζο να βάζει το τέταρτο τριποντάκι. Σκορ τρίτης περιόδου 39-41!

Ούτε και στο τέταρτο δεκάλεπτο μπόρεσαν οι δύο ομάδες να λύσουν τις διαφορές τους, με τους Titans να προηγούνται με 53-51, 5,5″ για τη λήξη και τον Πετρίδη να ισοφαρίζει με buzzer beater σε 53-53, στέλνοντας έτσι το ματς στην παράταση. Ο Γιάννης Ηλιαδάκης με 9 πόντους από την μια μεριά και από την άλλη οι Νάζος (5π) – Τσιπλάκος (3π) βρήκαν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι για τις δύο ομάδες.

Στην παράταση οι Titans, παρά τις χαμένες βολές, κατάφεραν να λυγίσουν τον Ιχώρ με 61-60, με τον Γιάννη Ηλιαδάκη να βάζει 4 πόντους και τον Γρηγοριάδη να βγάζει την τελευταία άμυνα με τάπα πάνω στον Ευαγγέλου. Πάλεψε μέχρι το φινάλε η ομάδα του Μπάστα, ωστόσο τα δίποντα των Ευαγγέλου, Τσιπλάκου και Πετρίδη δεν ήταν αρκετά.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 5/14 βολές, 22/46 δίποντα και 4/14 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 22 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/12 βολές, 16/64 δίποντα και 7/22 τρίποντα. Μαζεχαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές και έκαναν 12 λάθη.

Mvp των Titans ο Γιάννης Ηλιαδάκης με  23 πόντους (double-double), έχοντας 3/6 βολές, 10/15 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 19 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 1 τάπα και 4 λάθη. Πολυτιμότερος του Ιχώρ ο Νάζος με 18 πόντους, έχοντας 3/5 βολές, 0/4 δίποντα και 5/12 τρίποντα. Πήρε 4 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Titans (Ηλιαδάκης Γ.): Αλεφραγκής, Ηλιαδάκης Γ. 23, Μούρτος 8, Καρατσόλης 10, Γρηγοριάδης 8 (2), Σακκάς 2, Τριανταφύλλου 2, Μπαμπάτσικος 8 (2), Ηλιαδάκης Β., Σωμαράκης

Ιχώρ (Μπάστας): Στάμαργας 7 (1), Πετρίδης 6, Σταμάτης 4, Νάζος 18 (5), Τσιπλάκος 11 (1), Ευαγγέλου 14, Γαλανάκης

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως παρακολουθήσαμε ντέρμπι σε όλη την διάρκεια του ματς, με τις δύο ομάδες να μας αφήνουν ικανοποιημένους από το θέαμα που μας πρόσφεραν!