04/04/2023
Pink Flamingos 8 15 13 15 - 51 -
Αλκοολικός Αστέρας 16 7 16 2 - 41 -

Δια χειρός Κουβάτη οι Pink Flamingos!

Έχοντας σε εξαιρετική κατάσταση τον Κώστα Κουβάτη, οι Pink Flamingos επικράτησαν του Αλκοολικού Αστέρα και παρέμειναν ζωντανοί στο κυνήγι της τέταρτης θέσης.

Ιδανικά ξεκίνησε την αναμέτρηση ο Αλκοολικός Αστέρας, καθώς με πρωταγωνιστές τους Αντωνόπουλο, Παυλάκη και Πρωτόπαπα προηγήθηκε στο δεκάλεπτο με 8-16, βάζοντας από νωρίς τις βάσεις για τη νίκη. Για τους μόλις πέντε Flamingos, ο Κουβάτης ήταν αυτός που ξεχώρισε με την απόδοσή του.

Με τον Κουβάτη να συνεχίζει να τα "κολλάει" από παντού και τους Ζαχαρόπουλο και Λαμπρινό να συνδέονται με το καλάθι, οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 15-7, ισορρόπησαν την κατάσταση και έδωσαν νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση (23-23). Οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν πολλά προβλήματα και στις δύο μεριές του παρκέ, έγιναν προβλέψιμοι στην επίθεση και "πέταξαν" στα σκουπίδια το +8 του πρώτου δεκαλέπτου.

Το παιχνίδι είχε γίνει ντέρμπι στο τρίτο δεκάλεπτο, το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια και οι δύο ομάδες πάλευαν για κάθε κατοχή. Οι φιλοξενούμενοι είδαν στο πρόσωπο του Πανταζή μια επιπλέον λύση στην επίθεση και σε συνδυασμό με την εκτελεστική δεινότητα του Αντωνόπουλου διαμόρφωσαν το υπέρ τους 36-39 ως σκορ τρίτου δεκαλέπτου. Ο συγκινητικός Κώστας Κουβάτης και ο αρκετά δραστήριος Λαμπρινός κράτησαν την ομάδα τους ζωντανή στην διεκδίκηση της νίκης.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Flamingos ανέβασαν την απόδοσή τους, εκμεταλλεύτηκαν την κούραση των αντιπάλων και με επιμέρους σκορ 15-2, έκαναν την ανατροπή και έφτασαν στη νίκη με 51-41. Έτσι παρέμειναν ζωντανοί στο κυνήγι της τέταρτης θέσης. Οι παίχτες του Αλκοολικού δεν κατάφεραν να βγάλουν σημάδια αντίδρασης, σημείωσαν μόλις 18 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο και γνώρισαν μοιραία την ήττα.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Κουβάτης με 14 πόντους (7/10 δίποντα, 0/1 τρίποντο). Οι γηπεδούχοι είχαν 20/39 δίποντα, 2/23 τρίποντα και 5/11 βολές. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ και έδωσαν 13 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 16/45 δίποντα, 2/20 τρίποντα και 3/6 βολές. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ και έδωσαν 8 ασίστ.

Pink Flamingos: Ζαχαρόπουλος 14 (2), Κουβάτης 14, Λαμπρινός 7, Αντωνόπουλος 12, Γουσέτης 4

Αλκοολικός Αστέρας: Αντωνόπουλος 12 (2), Παπακωνσταντίνου 2, Πανταζής 11, Σαλιαρέλης 3, Πουλάκης 4, Πρωτόπαπας 9

Τι μας άρεσε: Το τρομερό τέταρτο δεκάλεπτο των Flamingos. Κυριάρχησαν και στις δύο μεριές του παρκέ και πήραν δίκαια τη νίκη.