18/02/2020
Patras LakiStars 14 13 13 18 - 58 -
Ball Don't Lie 121 10 21 13 - 56 -

Δια χειρός Μαρκόπουλου

Στα πλαίσια της 19ης αγωνιστικής του BPL, oι Patras Lakis Stars αναμετρήθηκαν με την Ball don’t Lie. Όπως είχαμε αναφέρει και στο pregame report, το παιχνίδι θα και ήταν ντέρμπι με το ματς να κρίνεται στα 2 τελευταία σουτ. Οι Stars πήραν την νίκη και το ροζ φύλλο αγώνα με το σουτ του Μαρκόπουλου (58-56) και ανέβηκαν στην 4η θέση της βαθμολογίας!

Γενικά καλά άρχισε η 1η περίοδος. Οι 2 ομάδες ξεκίνησαν τον αγώνα «κρύες» αλλά στην πορεία βρήκαν ρυθμό. Από 1 τρίποντο είχαν οι Μαρκόπουλος και Σταματόπουλος για τους «μπλε» ενώ 2 καλάθια είχε ο Ορφανίδης για την Ball. Το σκορ στο τέλος των πρώτων 10 λεπτών ήταν 14-12!

Η διαφορά έφτασε τους 5 πόντους στο 2ο δεκάλεπτο. Με τον Μαρκόπουλο οδηγό με 8 πόντους, οι Stars δεν είχαν τίποτα να φοβούνται. Ο coach Αγγελόπουλος είχε ορθό πλάνο για ακόμη μία φορά και αυτό φάνηκε. Το τρίποντο του Γεράσιμου Γασπαράτου έδωσε ψυχολογία στην BdL.

Τούμπα, γύρισε το ματς στην 3η περίοδο. Η Ball μπήκε με άλλον αέρα στο παρκέ με αποτέλεσμα να εκμηδενίσει την απόσταση της με τους Stars. Σε αυτό, πρωταγωνιστικό ρόλο είχαν οι Κακαφώνης και Μπέρτσος, ενώ πολύ σημαντικός ήταν και ο Μουλαγιάννης. Τα 2 καλάθια του Μαρκόπουλου και το τρίποντο του Τζελέπη κράτησαν στο παιχνίδι τους Lakis Stars.

Με το σκορ να είναι 40-43 όλα θα κρίνονταν στο τελευταίο δεκάλεπτο. Αυτό είχε στο μυαλό του ο Τζελέπης που με 7 πόντους οδήγησε τους Stars! Παρόλα αυτά, το νικητήριο καλάθι το πέτυχε ο Μαρκόπουλος με 7 δεύτερα να απομένουν για την λήξη. Οι 4 πόντοι του μαχητή Μπέρτσου δεν ήταν αρκετοί για αποτρέψουν μια ακόμα ήττα για την άτυχη Ball, αυτή την φορά με σκορ 58-56!

Mvp ήταν ο Ανδρέας Μαρκόπουλος με 17 πόντους, 10 ριμπάουντ (0-10), 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1μπλοκ και 3 λάθη σε 29:13 λεπτά. Σούταρε 6/12 δίποντα (50%), 1/1 τρίποντα (100%) και 2/2 βολές (100%). Για την Ball don’t Lie ξεχώρισε ο Παναγιώτης Μουλαγιάννης με 7 πόντους, 16 ριμπάουντ (10-6), 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη σε 27:58 λεπτά συμμετοχής. Σούταρε 2/7 δίποντα (28,6%), 0/1 τρίποντα (0%) και 3/4 βολές (75%).

Σαν σύνολο, οι Patras Lakis Stars είχαν 22/51 δίποντα (43,1%), 3/11 τρίποντα (27,3%), 5/9 βολές (55,6%), 32 ριμπάουντ (4-28), 14 ασίστ, 9 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 18 λάθη. Η Ball don’t Lie είχε 16/45 δίποντα (35,5%), 3/29 τρίποντα (10,3%), 15/24 βολές (62,5%), 57 ριμπάουντ (25-32), 9 ασίστ, 9 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 19 λάθη.

Lakis Stars (Αγγελόπουλος Γ.): Αξιώτης 2, Σκίτσας 2, Κόκκινος, Παπαφλωράτος 4, Μαρκόπουλος 17 (10 ριμπ), Πασχάκης 4, Τσαγκρώνης 4, Σταματόπουλος 4, Μανέτας 11, Τζελέπης 10.

Ball don’t Lie (Κακαφώνης): Μουλαγιάννης 7 (16 ριμπ), Μπέλλας 8, Μπέρτσος 9, Γασπαράτος Π. 7 (7 ριμπ), Γασπαράτος Γ. 5, Τσιλιπάνης 2, Ορφανίδης 6, Βαγενάς 2 (7 ριμπ), Κακαφώνης 3, Κακλαμάνης 7.

Τι μας άρεσε: Η απόδοση του Τζελέπη και η εκτελεστική δεινότητα του καραφλοδαίμονα των Stars!