11/10/2019
Kasonic Beers 15 17 13 7 - 52 -
Κέρβεροι 20 16 5 13 - 54 -

Δια χειρός Ντάγκα οι Κέρβεροι!

Το βράδυ της Τρίτης στο κλειστό του Περιστερίου, οι Κasonic Beers υποδέχτηκαν τoυς Κέρβερους. Σε ένα δυνατό παιχνίδι του 21ου ομίλου του Winter Cup, που κράτησε το ενδιαφέρον μας μέχρι και το τέλος, οι φιλοξενούμενοι με τους Αηδονίδη(29π.) και Ντάγκα(9π.) επικράτησαν στην λήξη με τρίποντο, επί της παρέας των Ζυγούρη Γιώργου(21π.) και Παπαδόπουλου(10π.). Η αναμέτρηση έληξε με τελικό σκορ 52-54 και πλέον οι δύο ομάδες εγκαταλείπουν το Κύπελλο,  και στρέφουν την προσοχή τους στα επόμενα παιχνίδια της διοργάνωσης για την έναρξη του πρωταθλήματος.

To σκορ άνοιξαν στην πρώτη περίοδο οι Kasonic με τους Ζυγούρη Μιχαήλ και Γκόνη, αλλά ένα σερί των Κέρβερων από τον Αηδονίδη(7π.) έγραψε το 4-7 μέχρι το πέμπτο λεπτό. Ζυγούρης Μιχαήλ και Παπαδόπουλος με πέντε πόντους έδωσαν ξανά το προβάδισμα στους γηπεδούχους, αλλά γρήγορα οι φιλοξενούμενοι με Αηδονίδη, Ζαΐμη και Πατέρα έγραψαν το 9-14. Στο τελευταίο ενάμιση λεπτό τα τρίποντα των Ζυγούρη Γιώργου και Παπαδόπουλου για τους Kasonic, αλλά και του Κουμπή για τους Κέρβερους έκλεισαν την πρώτη περίοδο με επιμέρους σκορ 15-20.

Σύντομη αλλά ανατρεπτική η δεύτερη περίοδος βρήκε τους Kasonic να γράφουν ένα σερί έντεκα πόντων στα πρώτα πέντε λεπτά με πρωταγωνιστή τον Ζυγούρη Γιώργο(9π.) για το 26-20. Οι φιλοξενούμενοι εμφανώς αιφνιδιασμένοι απάντησαν με τέσσερις πόντους του Ζαΐμη και μία βολή του Ντάγκα, αλλά Αχιλαδέλης και Παπαδόπουλος έκλεισαν το ημίχρονο για τους γηπεδούχους με σκορ 28-25.

Το προβάδισμα κράτησαν οι Kasonic σε όλη την τρίτη περίοδο, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και αυτό να διαμορφώνεται σε 36-29 στα πρώτα πέντε λεπτά. Ζυγούρης Γιώργος(4π.) και Παπαδόπουλος(3π.) πρωταγωνίστησαν για τους γηπεδούχους, ενώ η επιθετική δράση των Κέρβερων έγινε προσωπική υπόθεση του Αηδονίδη που με 11 ακόμη δικούς του πόντους αποτέλεσε πρόβλημα για την αντίπαλη άμυνα. Σκορ τρίτης περιόδου 45-41.

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου οι Κέρβεροι πέρασαν στο +3 με πέντε πόντους του Αηδονίδη και δύο του Ζαΐμη για το 45-48. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν με πέντε πόντους του Ζυγούρη Γιώργου γράφοντας το 50-48, αλλά στα τελευταία δύο λεπτά το τρίποντο του Ντάγκα που ήρθε ξεκούραστος από τον πάγκο έκανε το 50-51. Ο Σιαμόπουλος με δύο δικές του βολές έδωσε ξανά το προβάδισμα στους Kasonic, αλλά τον τελευταίο λόγο κράτησε ο Ντάγκας και ένα δευτερόλεπτο πριν την κόρνα με ακόμη ένα τρίποντο χάρισε την νίκη στην ομάδα του για το τελικό 52-54.

Στο τέλος του αγώνα οι Kasonic Beers είχαν 11/45 δίποντα(24,4%), 7/25 τρίποντα(26,9%) και 9/13 βολές(69,2%). Μάζεψαν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, πραγματοποίησαν 8 κλεψίματα ενώ έκαναν 19 λάθη και 3 μπλοκ. Στον αντίποδα οι Κέρβεροι είχαν 15/46 δίποντα(32,6%), 6/34 τρίποντα(17,6%) και 6/15 βολές (40%). Αντίστοιχα πήραν 58 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ και έκαναν 15 κλεψίματα και 13 λάθη.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχτηκε ο Δημήτρης Αηδονίδης με  29 πόντους, έχοντας 9/13 δίποντα(69,2%), 3/12 τρίποντα(25%) και 2/2 βολές(100%) ενώ μάζεψε 3 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκανε 5 κλεψίματα και 5 λάθη σε 33 λεπτά συμμετοχής. Αντίστοιχα για τους γηπεδούχους  ξεχώρισε ο Γιώργος Ζυγούρης με 21  πόντους έχοντας 2/8 δίποντα (25%), 4/11 τρίποντα(36,4%) και 5/5 βολές(100%) ενώ παράλληλα έγραψε 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και κανένα λάθος σε 25:30 λεπτά συμμετοχής.

Kasonic Beers(Ζυγούρης Γιώργος): Προσηλιακός 2, Γαβριήλ 2, Ζυγούρης Μιχαήλ7(1), Ζυγούρης Γιώργος 21(4), Σιαμόπουλος 4, Αχιλαδέλης 4, Γκόνης 2, Παπαδόπουλος 10(2), Σπυρίδης

Kέρβεροι(Κουμπής): Συλιγνάκης, Κουμπής 3(1), Μπέλσης, Αηδονίδης 29(3), Πατέρας 5, Ζαΐμης 8, Γρηγοράκης, Ντάγκας 9(2)

Τι μας άρεσε: Η εντυπωσιακή ανατροπή στα τελευταία δευτερόλεπτα του παιχνιδιού.