11/11/2019
Peristeri Trelleborg 11 12 8 12 - 43 -
Antilalos BC 10 14 2 15 - 41 -

Δια χειρός Παύλου η Trelleborg!

Με βολές του Παύλου σε νεκρό χρόνο, η Peristeri Trelleborg πήρε σπουδαία νίκη απέναντι στον Αντίλαλο με 43-41 στο κλειστό του Κολωνού, στα πλαίσια της δεύτερης αγωνιστικής της Development League.

Από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο καταλάβαμε ότι θα παρακολουθήσουμε ένα σπουδαίο ντέρμπι, αφού η μία ομάδα απαντούσε στα καλάθια της άλλης. Η Peristeri Trelleborg ούσα καλύτερη στα σημεία προηγήθηκε στο 10’ με 11-10, χάρη στα καλάθια των Τύρου, Παύλου και Δρακόπουλου. Για τον Αντίλαλο οι Λακιός, Σουλτάτος και Θεοδώρου ξεχώρισαν με την απόδοσή τους.

Στο μεγαλύτερο μέρος του δευτέρου δεκαλέπτου, οι «πορτοκαλί» ήταν αυτοί που είχαν τον απόλυτο έλεγχο, με τους Δρακόπουλο και Παύλου να τραβούν το… κουπί στην επίθεση. Η ομάδα του Ζαμπέτα δίνοντας ιδιαίτερη έμφαση στην άμυνα, κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση και να πάρει το προβάδισμα χάρη στα καλάθια των Θεοδώρου και Λακιού. Έτσι, το πρώτο ημίχρονο βρήκε τον Αντίλαλο στο +1 (23-24).

Το τρίτο δεκάλεπτο άνηκε ολοκληρωτικά στους Περιστεριώτες. Η ομάδα του Τσίντζα ήταν εξαιρετική και στις δύο μεριές του παρκέ, έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 8-2 και προηγήθηκε στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου με 31-26. Ο Αντίλαλος ήταν κάκιστος στην επίθεση, κάνοντας ταυτόχρονα πολλά λάθη, όμως παρέμενε «ζωντανός» στην διεκδίκηση της νίκης.

Συγκλονιστικό σε εξέλιξη ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια και το νικητή να κρίνεται κυριολεκτικά στο… νήμα. Ο Αντίλαλος με… αντεπίθεση διαρκείας, κατάφερε όχι μόνο να επιστρέψει στο ματς, αλλά και να πάρει και το προβάδισμα, χάρη στους Σουλτάτο Λακιό και Θεοδώρου. Η Trelleborg αντέδρασε, πήρε ξανά το προβάδισμα, όμως ο Θεοδώρου με τρίποντη «βόμβα» ισοφάρισε σε 41-41 στα τελευταία δευτερόλεπτα. Οι γηπεδούχοι οργάνωσαν την τελευταία επίθεση του αγώνα, ο Τάτσης αστόχησε από το ύψος των βολών σε ελεύθερο σουτ και ο Παύλου σαν από μηχανής θεός πήρε το ριμπάουντ και κέρδισε φάουλ και βολές σε νεκρό χρόνο. Ο Βαγγέλης ευστόχησε και στις δύο βολές και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του με 43-41.

Πολυτιμότερος των νικητών ήταν ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής, Βαγγέλης Παύλου με 15 πόντους (2/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 8/8 βολές). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Λακιός με double double και 11 πόντους (5/9 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 20 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 13/36 δίποντα (36,1%), 2/14 τρίποντα (14,3%) και 11/19 βολές (57,9%). Μάζεψαν 41 ριμπάουντ και έδωσαν 4 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/29 δίποντα (41,3%), 4/38 τρίποντα (10,5%) και 5/10 βολές (50%). Μάζεψαν 44 ριμπάουντ και έδωσαν 3 ασίστ.

Peristeri Trelleborg (Τσίντζας): Βαγενάς 2, Τάτσης, Δαλέζος 2, Σταυρόπουλος, Τύρος 9 (11 ριμπ.), Παύλου 15 (1), Τσίντζας, Δρακόπουλος 15 (1), Δασκαλάκης.

Αντίλαλος (Ζαμπέτας): Λάγιος, Μάινας, Σουλτάτος 5 (1), Δήμου, Μπαμπλέκος, Γκολές 1, Θεοδώρου 21 (3), Λακιός 11

Τι μας άρεσε: Παρακολουθήσαμε ένα σπουδαίο ματς, με εναλλαγές στο σκορ και αγωνία μέχρι τέλους.